Aktualności

07.07.2023

Goethe w technologii VR w bibliotece Goethe-Institut w Warszawie

W lipcu biblioteka Goethe-Institut w Warszawie zaprasza na wyjątkową atrakcję – „Goethe VR”. To interaktywne doświadczenie wirtualnej rzeczywistości, które przenosi tragedię „Faust” Johanna Wolfganga von Goethego do cyfrowego świata.

W proponowanej przez Goethe-Institut grze wyposażeni w zestaw VR gracze aktywnie uczestniczą w akcji: podpisują pakt z Mefistem, podróżują do kuchni wiedźmy, spotykają Gretchen i szukają istoty rzeczy. Jak przekonują organizatorzy, „Goethe VR”  to literacka i pełna emocji wędrówka przez siedem scen, tworzących nieprzerwaną akcję. 

Wierność oryginalnemu tekstowi i wykorzystanie języka oryginału są ważnymi elementami adaptacji. Stworzony został wirtualny świat, który odpowiada pierwowzorowi literackiemu, oddając wiernie jego atmosferę i treść, co pozwala graczom doświadczyć tematu dzieła literackiego w atrakcyjny wizualnie sposób. Gracze poznają konflikty, główne postacie i motywy przewodnie oraz dowiadują się istotnych faktów o autorze i procesie powstawania utworu.

Pod względem treści „Goethe VR” koncentruje się na współczesnych aspektach i podejmuje fragmenty, które można odczytać jako refleksje na temat współczesnego człowieka. Uporczywe poszukiwanie nowych doznań przez Fausta, jego wytrwałość i pragnienie doświadczenia jedynej doskonałej chwili tworzą ramy tej cyfrowej wersji Fausta. Sceptyczny pogląd Goethego na kapitalizm, który wyłaniał się w jego czasach, również odgrywa rolę w tej adaptacji: im więcej człowiek chce posiadać, tym więcej niszczy. Miejscem akcji „Goethe VR” jest pustynny krajobraz, którego estetyka nawiązuje do surrealizmu w malarstwie.

Gra „Goethe VR” jest dostępna z napisami w dziewięciu językach, w tym w języku niemieckim i polskim. Czas trwania wynosi około 15 minut. Gra jest przeznaczona jest dla osób w wieku od 18 lat. 

Udział możliwy jest tylko po wcześniejszej rejestracji i rezerwacji terminu za pośrednictwem formularza rejestracyjnego, który znajduje się TUTAJ.

źródło: Goethe-Institut