Aktualności

21.12.2021

Festiwale, festiwale… a co po festiwalach?

„Ojce i Dziatki – festiwal dostępny dla wszystkich dzieci” w mijającym roku rozszerzył działania Fundacji Czas Dzieci o ważną grupę dzieci z niepełnosprawnościami i specjalnymi potrzebami. Wszystkie działania zaprojektowano tak, by osoby poruszające się na wózkach, niesłyszące lub wysoko wrażliwe miały szanse na spotkanie z literaturą w komfortowych dla siebie warunkach.

To ważny początek, ale na tym organizatorzy nie poprzestają, bo festiwal zakończył się tylko pozornie. Na specjalnie przygotowanej stronie internetowej zostały zamieszczone liczne darmowe materiały – to aż 40 filmów.

Co można wśród nich znaleźć?

  • Inspiracje artystyczne DIY, a w nich wiele inspiracji. O zaskakujące, kreatywne i rozwijające zabawy zadbały m.in. laureatki międzynarodowych nagród Ula Palusińska i Dominika Czerniak-Chojnacka.
  • „Czytanki na czasie”, w których znakomici autorzy książek dla dzieci czytają fragmenty w miejscach niezwykłych. Możecie zobaczyć m.in.: Józefa Wilkonia, Marcina Kozioła, Jarosława Kaczmarka, Katarzynę Ryrych i Marcina Szczygielskiego.
  • „Męskie czytanie” to autorski projekt Fundacji, w ramach którego znani i lubiani mężczyźni, rozwijający swoje pasje i odnoszący sukcesy np. w muzyce czy sporcie, opowiadają o książkach, które mogą zainteresować chłopców właśnie, bo ci wciąż są odrobinę do książek nieprzekonani. W projekcie udział wzięli m.in. Grzegorz Turnau i Jan Mela.
  • Kołysanki dla dzieci niesłyszących mogą dziwić, ale są bardzo potrzebne. Takiego wyzwania podjął się duet – Agnieszka Szumańska i Piotr Galiński.
  • Emocje poranne zapewnia Pan Poeta. Znakomity, a przy tym zabawny autor rymowanych historii udowadnia, że nie ma złych emocji – o wszystkich nie tylko można rozmawiać, ale też żartować. 

Wszystkie materiały posiadają tłumaczenie PJM i audiodeskrypcję. Mogą być doskonałą inspiracją bądź uzupełnieniem zajęć dydaktycznych lub po prostu miłą formą spędzenia czasu.

Serdecznie zapraszamy na stronę:  https://ojceidziatki.pl/wideo/

***

Wydarzenie zorganizowane w ramach projektu „Ojce i Dziatki – festiwal dostępny dla każdego dziecka” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Kultura dostępna 2021.