Aktualności

fot. Łukasz Jarocki / Instytut Książki
17.07.2023

Festiwal Literatury Dziecięcej Rabka Festival 2023 już za nami

W sobotę zakończył się tegoroczny, dziesiąty w historii Rabka Festival. Impreza trwająca od 12 do 15 lipca gościła takich twórców jak m.in. Justyna Bednarek, Boguś Janiszewski, Joanna Olech, Katarzyna Ryrych czy Marcin Szczygielski, a jej partnerem był Instytut Książki.

Rabka Festival od lat pozostaje jednym z najważniejszych wydarzeń na mapie polskich festiwali literackich. Spośród innych wydarzeń wyróżnia go m.in. to, że w całości poświęcony jest literaturze dziecięcej i jest skierowany głównie do najmłodszych czytelników. To nie przypadek, że impreza odbywa się właśnie w Rabce-Zdroju, a zatem w uzdrowisku przeznaczonym specjalnie dla dzieci. W tym roku festiwalowi goście przez cztery dni imprezy mogli uczestniczyć m.in. w 27 spotkaniach warsztatowych, 8 spotkaniach autorskich, 4 wieczorach wspólnego czytania, a także obejrzeć 5 wystaw.

Jako partner wydarzenia, Instytut Książki zorganizował podczas festiwalu w Rabce wystawę „Mała książka – wielka sztuka”, na której zaprezentowane zostały ilustracje Emilii Dziubak do książki Justyny Bednarek „Wnuczka antykwariusza”. We wrześniu książka po raz pierwszy zostanie przekazana pierwszoklasistom w ramach programu „Mała książka – wielki człowiek” – od tego roku zastąpi ona „Pierwsze Abecadło” z ilustracjami Iwony Chmielewskiej.

Bezpośrednio po otwarciu wystawy odbyły się także dwie zorganizowane przez Instytut Książki sesje warsztatowe pt. „Tajemnice starej walizki”. W obu grupach wiekowych (7+ i 9+) poprowadziła je sama Justyna Bednarek w towarzystwie Krystiana Truchalskiego. Te spotkania również skupiły się wokół książki „Wnuczka antykwariusza”. 

Instytut Książki był także odpowiedzialny za przygotowanie transmisji online z konferencji dla dorosłych „Z tradycją – ku przyszłości”, która odbyła się w piątek podczas festiwalu. Wśród kilkunastu wystąpień znalazły się m.in. wykłady Marcina Szczygielskiego, Joanny Olech oraz dra Łukasza Lamży. 

Konferencja rozpoczęła się od wręczenia tegorocznej nagrody „Zwyrtała” za najlepszy pomysł promujący czytanie. Laureatką nagrody została pani Anna Giniewska, nauczycielka-bibliotekarka w Bibliotece Pedagogicznej Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim, która przygotowała projekt: „Przerwa na czytanie” – III Międzynarodowa edycja VII Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie. 

Międzynarodowy Festiwal Literatury Dziecięcej Rabka Festival został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Naszą fotorelację z wymienionych powyżej wydarzeń można zobaczyć poniżej.