Aktualności

13.12.2022

Dzień Księgarza

Dzień Księgarza jest obchodzony w Polsce już od 90 lat. Czasy, w których księgarze jedynie sprzedawali książki odeszły do lamusa. Dziś księgarnie, zwłaszcza te niezależne, to jedne z najważniejszych punktów na kulturalnej mapie Polski. Instytut Książki w ciągu dwóch ostatnich lat wsparł je kwotą 7 mln zł.

W 1932 roku na rynku książki wprowadzono nowe zasady udzielania rabatów księgarzom przez wydawców: przy zamówieniu tuzina egzemplarzy jednego tytułu wydawca dodawał bezpłatnie egzemplarz trzynasty, co stanowiło w praktyce dodatkowy rabat w wysokości 8,3%. Stąd wzięła się tradycja, aby Święto Księgarza obchodzić trzynastego dnia dwunastego miesiąca. System rabatów z międzywojnia nie przetrwał do dziś, ale księgarze nadal obchodzą swoje święto 13 grudnia. 

Przed dwoma laty Instytut Książki uruchomił program „Certyfikat dla małych księgarni”, realizowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ciągu dwóch edycji udało nam się wesprzeć 208 małych księgarni na kwotę 7 mln zł. Program opiera się na założeniu, że małe, lokalne księgarnie to nie tylko miejsca handlu książkami, lecz przestrzenie kreatywne, centra dostępu do kultury, które realnie kształtują literackie gusta lokalnych społeczności. Ma on przede wszystkim zahamować obserwowany od wielu lat spadek liczby małych księgarni, a dzięki udzielonemu wsparciu zapewnić im możliwość lepszej promocji. Środki otrzymane przez księgarnie w ramach programu są przeznaczane na pokrycie kosztów czynszu i innych opłat stałych dotyczących utrzymania lokalu czy wsparcie bieżącej działalności (zakup niezbędnych licencji czy wyposażenia księgarni).

Księgarz jest dziś bowiem coraz częściej osobą pomagającą wybrać książki, organizatorem wydarzeń, animatorem lokalnej społeczności, a księgarnia kawiarnią, klubem i małym centrum kultury. I za to właśnie, za stworzenie wspaniałych miejsc, bez których trudno wyobrazić sobie świat literatury, bardzo Wam, Księgarki i Księgarze, dziękujemy.

Życzymy Wam wielu odwiedzin czytelników, dużo pomyślności i zawodowej satysfakcji!