Aktualności

30.11.2023

„Dygot” Jakuba Małeckiego po niemiecku ze wsparciem Instytutu Książki

Ukazało się niemieckie tłumaczenie powieści „Dygot” Jakuba Małęckiego. Przekład autorstwa Joanny Manc wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

Tytuł powieści Małeckiego w języku niemieckim brzmi „Beben in uns”. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Secession Verlag Berlin, które w ostatnich latach wydało także inne powieści autora: „Rdza” i „Saturnin”.

W „Dygocie” Małecki opowiada o polskiej prowincji. Akcja powieści o przeplatających się losach dwóch rodzin – Geldów i Łabendowiczów – rozpoczyna się w czasie, kiedy kończy się druga wojna światowa, i rozciąga się o kilkanaście lat w przyszłość. Małecki opowiada m.in. o tym, jak wielka historia wpływa na życie zwykłych ludzi, i robi to w sposób czuły, wypełniając swoją powieść zarówno pięknem, jak i okrucieństwem, zarówno nostalgią za minionym, jak i poczuciem grozy istnienia.

Jakub Małecki to polski prozaik, autor m.in. takich powieści jak „Dygot” (2015) i „Rdza” (2017), „Nikt nie idzie” (2018), „Saturnin” (2020) i „Święto ognia” (2021). Ma na swoim koncie nominacje do Nagrody Literackiej Europy Środkowej „Angelus”, nagrody im. Stanisława Barańczaka, Poznańskiej Nagrody Literackiej, Nagrody Literackiej NIKE oraz Nagrody im. Janusza A. Zajdla.

***

Program Translatorski ©Poland to jeden z flagowych programów Instytutu Książki. Jego celem jest promocja polskiej literatury na świecie poprzez finansowe wsparcie wydań polskich książek w przekładach na języki obce. Zagraniczni wydawcy mogą przeznaczyć uzyskany grant na sfinansowanie części kosztów publikacji dzieła, w tym między innymi na tłumaczenie dzieła z języka polskiego na inny język, zakup licencji prawnoautorskich oraz druk książki. Tylko w 2023 roku dofinansowaliśmy 229 zagranicznych wydań polskich książek, które ukażą się nakładem wydawnictw z 46 krajów, na co przeznaczyliśmy prawie 5 mln zł. We wszystkich edycjach programu łącznie dofinansowaliśmy już ponad 3 tys. przekładów polskich książek na języki obce.