Aktualności

Willa Decjusza / fot. materiały prasowe
25.01.2024

Dwa spotkania w Willi Decjusza jeszcze w styczniu

Instytut Kultury Willa Decjusza zaprasza w styczniu na dwa spotkania autorskie. Już jutro gościem będzie Wasyl Zyma, a w przyszłą środę Willę odwiedzi Maria Anna Potocka.

Spotkanie „Wojna i my” z Wasylem Zymą odbędzie się jutro o 19.00. „Wojna i my” to książka, w której ukraiński pisarz i prezenter telewizyjny Wasyl Zyma w pamiętnikowej formie opisuje wydarzenia pierwszego roku wojny: to, jak przygotowywano się do inwazji 24 lutego, jak bronił się Kijów, jak przebiegała ewakuacja, powszechny ruch oporu oraz kluczowe bitwy, które uratowały Ukrainę. Książka opowiada również o tym, jak żyje się w czasie wojny, będąc narażonym na ciągłe alarmy i bombardowania, przeżywając straty wśród rodziny i przyjaciół, a także nieustannie doświadczając braku prądu, zimna, strachu, ale też nadziei. Autor uważnie śledzi wszystkie ważne wydarzenia, które poprzedzały wojnę, starając się odpowiedzieć na pytanie, dlaczego Putin zdecydował się na atak? Jaki jest jego cel? I jak to jest nagle znaleźć się w wielkiej wojnie w sercu Europy, gdzie ludzkie życie staje się właściwie bezwartościowe? Jak to przetrwać i się nie załamać? Jak ocalić rodzinę i wiarę?

W środę 31 stycznia o godz. 18.00 Wydawnictwo Austeria i Instytut Kultury Willa Decjusza zapraszają z kolei do Willi Decjusza na premierę najnowszej książki Marii Anny Potockiej „Sztuka i życie”. Spotkanie poprowadzi Grzegorz Jankowicz. Czym jest sztuka i skąd się bierze? Co robi z nami wizualność i dlaczego nasze pojedyncze historie zależą od tego, co widzimy i do jakich obrazów mamy dostęp. W najnowszej książce Maria Anna Potocka stawia najbardziej podstawowe pytania dotyczące relacji sztuki i życia. Joseph Beuys, Jiří Kolář, Krystian Lupa, Boris Lurie, Herta Muller, Agnieszka Osiecka, Mieczysław Porębski, Daniel Spoerri czy Wisława Szymborska to jedynie skromny wyciąg z bogatego katalogu nazwisk oraz osobowości, osobistości i osobliwości artworldu, który pokazuje nie tylko skalę zaangażowania autorki w pole artystyczne, ale jest również przestrzenią poszukiwania odpowiedzi na fundamentalne kwestie dotyczące sztuki. W tym celu Potocka tropi indywidualne języki artystyczne. O tym, jaka konkluzja wyłania się z tego śledztwa - opartego na czytaniu sztuki - będzie z autorką książki rozmawiał Grzegorz Jankowicz. Na spotkanie obowiązują zapisy przez formularz dostępny na stronie: https://cutt.ly/owKSrjnV

Więcej o wydarzeniach kulturalnych w Willi Decjusza: www.willadecjusza.pl

KC / źródło: Willa Decjusza