Aktualności

grafika informacyjna
27.02.2024

Do środy można przesyłać zgłoszenia do Literackiej Nagrody Wielkopolskich Czytelników

Do środy 28 lutego można przesyłać zgłoszenia do niedawno powołanej Literackiej Nagrody Wielkopolskich Czytelników. Inicjatywa ma promować czytelnictwo w regionie. Książki do nagrody proponują czytelnicy zrzeszeni w klubach działających przy bibliotekach publicznych.

Literacka Nagroda Wielkopolskich Czytelników to nowa inicjatywa, do udziału w której zachęca Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Jest ona realizowana we współpracy z Wojewódzką Biblioteką Publiczną i Centrum Animacji w Poznaniu.

„Nagrody literackie funkcjonują w wielu samorządach. Niektóre z nich stały się markami, identyfikowanymi z konkretnymi miejscami, stając się trwałymi elementami ich promocji. Takie wyróżnienia w dziedzinie literatury, w których funkcjonowanie zaangażowane są polskie samorządy, ma chociażby Gdynia i Wrocław. Literacka Nagroda Wielkopolskich Czytelników powstała z potrzeby wyróżnienia autorów ważnych dzieł literackich z perspektywy mieszkańców regionu. To rodzaj ukłonu w stronę czytelników” – podkreślił marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak.

Jak wskazuje Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu, to właśnie czytelnicy skupieni w klubach książki działających przy wielkopolskich bibliotekach będą inicjować wyłanianie wartościowych utworów wydanych w danym roku.

„Laureatem nagrody może zostać żyjący autor, który w roku poprzedzającym edycję opublikował pierwsze wydanie swojej książki napisanej w języku polskim. To pierwsza nagroda literacka, w ramach której planuje się uhonorowanie autorów książek w dwóch kategoriach: adresowanych do dzieci i młodzieży oraz adresowanych do czytelników dorosłych. W przypadku pierwszej z wymienionych kategorii możliwe jest także nagrodzenie ilustratora” - podkreślono.

Wskazano również, że zgłaszane książki nie mogą mieć charakteru naukowego, uwzględniane będą wyłącznie pozycje z zakresu szeroko pojętej literatury pięknej, wśród nich: powieść, opowiadanie, esej, felieton, reportaż literacki, poezja, literatura dziecięca i młodzieżowa.

Zgłoszone książki oceniać będzie siedmioosobowe jury, w którego składzie zasiadać będą przedstawiciele Samorządu Województwa Wielkopolskiego, literaturoznawcy, bibliotekarze, księgarze.

Lista 10 książek nominowanych do nagrody zostanie ogłoszona w kwietniu. Ich autorzy otrzymają wyróżnienia w wysokości 3 tys. zł.

„Pierwszych laureatów Literackiej Nagrody Wielkopolskich Czytelników poznamy już w maju tego roku podczas uroczystej gali zorganizowanej z okazji Międzynarodowego Dnia Bibliotekarzy i Bibliotek. Wysokość nagrody w każdej z dwóch kategorii wynosi 50 tys. zł. Autorzy nominowanych i nagrodzonych książek uzyskują także prawo do pobytu w Pałacu Myśliwskim Książąt Radziwiłłów w Antoninie w ramach Programu »Goście Radziwiłłów«. Spośród Bibliotek, które prześlą zgłoszenia, rozlosowanych zostanie 10 nagród w wysokości 3 tys. zł z przeznaczeniem na zakup nowości wydawniczych” – zaznaczyli organizatorzy.

Zgłoszenia przyjmowane będą do środy, 28 lutego. Książki do nagrody proponują czytelnicy zrzeszeni w klubach książek działających przy bibliotekach publicznych, mających swoje siedziby na terenie województwa wielkopolskiego. Biblioteki dokonują zgłoszenia książek do nagrody poprzez przesłanie do Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu elektronicznego formularza. Każda biblioteka ma prawo zgłosić maksymalnie 5 książek w każdej z kategorii. Jury będzie uwzględniać w konkursie jedynie książki wydane w formie drukowanej z nadanym numerem ISBN.

źródło: PAP, Anna Jowsa

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna