Aktualności

10.08.2022

Dionisios Sturis laureatem Nagrody Bursztynowego Motyla

Jury Konkursu im. Arkadego Fiedlera o nagrodę Bursztynowego Motyla spośród 67 książek podróżniczych i krajoznawczych wydanych w 2021 roku postanowiło nagrodzić książkę Dionisiosa Sturisa „Zachód słońca na Santorini. Ciemniejsza strona Grecji” (Wydawnictwo Poznańskie).

Autor został doceniony za kolejną odsłonę swojej pracy ukazującej mniej znane oblicza Grecji. „Zachód słońca na Santorini” to według jurorów nagrody poruszający reportaż i zachęta do zweryfikowania wyobrażeń o jednym z najbardziej atrakcyjnych turystycznie regionów Europy.

Dionisios Sturis jest dziennikarzem i pisarzem, autorem licznych reportaży prasowych i radiowych oraz kilku książek reporterskich. Był wielokrotnie nominowany do prestiżowych nagród dziennikarskich, m.in. Nagrody Grand Press, Nagrody PAP im. Kapuścińskiego, Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki oraz Nagrody im. Macieja Płażyńskiego.

Uroczystość wręczenia nagrody odbędzie się 12 września 2022 roku o godz. 12:00 w Muzeum-Pracowni Literackiej Arkadego Fiedlera w Puszczykowie przy ul. Słowackiego 1. Tego samego dnia o godz. 18:00 w Bibliotece Raczyńskich przy pl. Wolności 19 w Poznaniu odbędzie się spotkanie z laureatem.

Konkurs im. Arkadego Fiedlera o nagrodę Bursztynowego Motyla jest organizowany już od 1996 roku. Przyświeca mu idea wyróżniania najważniejszych i najlepszych książek podróżniczych oraz krajoznawczych, a zarazem propagowania czytelnictwa i popularyzowania wiedzy o świecie. Do tej pory laureatami konkursu byli m.in. Marek Kamiński, Marcin Kydryński, Ryszard Kapuściński, Martyna Wojciechowska, Michał Kruszona, Wojciech Cejrowski, Beata Pawlikowska i Natasza Goerke.

Organizatorem konkursu jest Biblioteka Raczyńskich, partnerem Muzeum-Pracownia Literacka Arkadego Fiedlera, a fundatorami nagród Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego i Burmistrz Puszczykowa.

źródło: Biblioteka Raczyńskich