Aktualności

materiały prasowe FPC

Od dziś wszystkie polskie dzieci i wielu dorosłych jest zmuszonych do pozostania w domu. O tak wiele wolnego czasu konkurować będą zarówno producenci gier, filmów i telewizja, jak i autorzy książek. My w tych trudnych okolicznościach zachęcamy do włączenia się w akcję #TerazCzasNaCzytanie Fundacji Powszechnego Czytania, a także do czytania z dziećmi!

„Najlepszy czas na czytanie” to hasło rzucone przez Fundację Powszechnego Czytania. Celem jest zachęcenie Polaków do skorzystania z kwarantanny w sposób, który zbuduje kompetencje dzieci na przyszłość i w tym obszarze przekuje potencjalny kryzys w sukces.

„Dzieci, nawet najmłodsze, doskonale wyczuwają nasze emocje. Obecne przekazy medialne oraz fakt odwołania zająć w przedszkolu i szkołach, brak kontaktu z rówieśnikami, wszystko to podminowuje w dzieciach poczucie bezpieczeństwa. Wspaniałym sposobem na odwrócenie tej tendencji będzie wspólne czytanie i rozmowa. Skorzystajmy mądrze z tego wspólnego czasu w domu, którego oczywiście nie planowaliśmy, ale który można przekuć na sukces. Gorąco zachęcam, by znaleźć czas na wspólne czytanie i rozmowę z dziećmi, z korzyścią dla dziecka i nas samych” - podkreśla profesor Piotr Albrecht, członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego.

Badania udowodniły, że czytanie skutecznie niweluje stres: już 6 minut czytania obniża poziom stresu o 60%. Czytanie przynosi także wiele innych skutków długofalowych: buduje kompetencje społeczne, emocjonalne i kognitywne, ma moc niwelowania różnic społecznych.

„Tak więc zachęcamy: macie czas? Czytajcie! Dla uspokojenia, dla rozwoju emocjonalnego oraz dla odbycia najwspanialszych podróży pozostając we własnych czterech ścianach! Jeśli chcecie się podzielić zdjęciami - wrzucajcie je na social media z hasztagiem #TerazCzasNaCzytanie - bądźmy razem, choć każdy w swoim domu” - zachęca Maria Deskur, prezeska Fundacji Powszechnego Czytania.

***

Jakie jeszcze korzyści przynosi czytanie? O tym więcej na fanpage'u i stronie naszej kampanii Mała książka - wielki człowiek, gdzie możecie dowiedzieć się między innymi, co daje wspólna lektura na różnych etapach rozwoju dziecka:

http://wielki-czlowiek.pl/czytaj-dziecku/