Aktualności

06.11.2018

„Czytanie prowadzi do dobra”. Dyrektor Instytutu Książki Dariusz Jaworski o akcji Czytaj PL w Radiu RDC

Dyrektor Instytutu Książki Dariusz Jaworski gościł wczoraj w Radiu RDC, gdzie opowiedział o największej akcji promującej czytelnictwo – „Czytaj PL”, a także skierowanej do nastolatków odsłonie Czytaj PL, czyli „Upoluj książkę”. Instytut Książki jest partnerem strategicznym akcji.

Czytaj PL to największa w Polsce – i najpewniej także na świecie – akcja promująca czytelnictwo. W tegorocznej edycji w 500 miastach i miejscowościach pojawią się darmowe wypożyczalnie e-booków dostępne dla każdego. Będzie można z nich skorzystać m.in. na przystankach, w bibliotekach i instytucjach kultury.

Tegoroczna edycja Czytaj PL trwa od 2 do 30 listopada. Aby skorzystać z darmowych wypożyczalni e-booków i audiobooków, których jest 7000, należy pobrać aplikację Woblink ze sklepu App Store lub Google Play i przejść do zakładki Czytaj PL. Wystarczy zeskanować kod QR umieszczony m.in. na każdym plakacie, aby otrzymać dostęp do darmowych e-booków.

Podobnie jak w ubiegłym roku kampanię Czytaj PL uzupełnia akcja „Upoluj swoją książkę”, dzięki której uczniowie mogą wypożyczyć książkę podczas pięciominutowej przerwy na korytarzu szkolnym – wystarczą do tego smartfon i aplikacja. Do tegorocznej edycji zostało przyjętych blisko 1000 szkół średnich, które otrzymają plakaty dające dostęp do darmowych e-booków i audiobooków.

Podobnie jak w ubiegłym roku akcja będzie miała też prawdziwą armię Ambasadorów – 1000 nauczycieli oraz 1000 uczniów, którzy – ubrani w koszulki z zabawnymi, zagadkowymi hasłami („Szafiarka foliałów” oraz „Eksponent almanachów”) i QR-kodem dającym dostęp do książek – będą zachęcać do czytania swoje koleżanki i kolegów w szkole i mediach społecznościowych.

Zapraszamy do wysłuchania audycji pod tym adresem.