Aktualności

28.09.2022

„Co robią uczucia?” Oziewicz i Zając ze wsparciem Instytutu Książki

W Stanach Zjednoczonych ukazał się przekład książki Co robią uczucia? Tiny Oziewicz z ilustracjami Aleksandry Zająć. Wydanie Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©Poland.

Książka What Feelings Do When No One’s Looking – jak brzmi tytuł angielskiego przekładu – opublikowana została nakładem prestiżowej nowojorskiej oficyny Archipelago Books.

Co robią uczucia? to dowcipna i pełna ciepła książka o tym, co dzieje się w świecie uczuć (i nie tylko). Lapidarny poetycki tekst Tiny Oziewicz w połączeniu z dowcipnymi ilustracjami Aleksandry Zając wzrusza i działa na wyobraźnię.

Tłumaczka książki, Jennifer Croft, jest amerykańską pisarką, krytyczką i tłumaczką, która przekłada z języków polskiego, ukraińskiego i hiszpańskiego. W 2018 roku wraz z autorką Olgą Tokarczuk zostały nagrodzone Międzynarodową Nagrodę Bookera za przekład Biegunów. Dwa lata później otrzymała William Saroyan International Prize for Writing w kategorii non-fiction za książkę Homesick. W 2022 roku przyznano jej prestiżowe stypendium Guggenheima w dziedzinie literatury pięknej, zaś Instytut Książki wraz z Instytutem Kultury Polskiej w Londynie oraz Instytutem Kultury Polskiej w Nowym Jorku wyróżnił ją nagrodą Found in Translation za przekład Ksiąg Jakubowych.