Aktualności

22.03.2021

Biblioteka Raczyńskich chce stworzyć sieć książkomatów w Poznaniu

Biblioteka Raczyńskich chce stworzyć w stolicy Wielkopolski sieć książkomatów. Automaty z książkami mają stanąć tam, gdzie poznaniacy mają gorszy dostęp do placówek bibliotecznych.

Dział promocji poznańskiej biblioteki poinformował o rozpoczęciu konsultacji z radami osiedli, których celem jest wybranie najlepszych lokalizacji dla tworzonej obecnie sieci książkomatów.

„Książkomaty, inaczej niż w innych miastach Polski, nie mają działać przy filiach, ale stanąć w miejscach, których mieszkańcy mają najsłabszy dostęp do placówek bibliotecznych” – podała biblioteka.

Wykorzystanie sieci książkomatów jest elementem projektu „Sztuczna inteligencja w służbie książki”. Jego celem jest rozwój czytelnictwa m.in. poprzez podniesienie kompetencji pracowników bibliotek, przy wykorzystaniu innowacyjnych narzędzi z dziedziny nowych technologii, w tym sztucznej inteligencji i wymiany dobrych praktyk z partnerem z Norwegii.

Biblioteka Raczyńskich podała, że w ramach projektu zaplanowano m.in. stworzenie systemu rekomendacji literackich dla czytelników, który będzie wykorzystywać np. informacje o wypożyczanych i czytanych książkach. Projekt zakłada wykorzystanie innowacyjnych metod wyboru i zakupu nowości do bibliotek, katalogowania i udostępniania zasobów bibliotecznych. Planowane jest także zorganizowanie festiwalu „Ludzie książki”.

„Jeśli sytuacja związana z pandemią koronawirusa pozwoli, podczas wydarzenia zorganizowane zostaną spotkania autorskie, panele i warsztaty, podczas których Czytelnicy będą mieli okazję lepiej poznać pracę ludzi związanych z książką - pisarzy, tłumaczy, ilustratorów, redaktorów, wydawców i krytyków literackich” – podała Biblioteka Raczyńskich.

Koszt projektu to blisko 2 mln zł, z czego dofinansowanie z funduszy norweskich i EOG to niemal 1,7 mln zł.

źródło: PAP, Rafał Pogrzebny

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna