Manifest

Popularyzujemy czytelnictwo, wspieramy pisarzy, tłumaczy, wydawców, bibliotekarzy, księgarzy, tych, którzy czytają i chcą czytać, aktywizujemy nieczytających.

Popularyzacja

Promujemy polską literaturę za granicą. Dzięki realizacji Programu Translatorskiego © Poland w ciągu ostatnich lat za granicą ukazało się prawie 3000 tłumaczeń polskich książek!

Promocja

Aktualności

Bielski teatr Banialuka wystawił „Ślub” Witolda Gombrowicza

Dramat „Ślub” Witolda Gombrowicza wystawił w niedzielę bielski teatr lalek Banialuka. Reżyserka Agata Biziuk wskazała, że interpretację dzieła narzuciła wojna na Ukrainie. Jak wskazała, główny bohater po powrocie z wojny nie jest już stanie być sobą.

20.03.2023

Wystawa poświęcona „Dziadom” Mickiewicza w Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu

Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu przygotowało wystawę czasową poświęconą „Dziadom” Adama Mickiewicza. Celem ekspozycji jest przyjrzenie się rozbudowanemu uniwersum dzieła poprzez zaprezentowanie potencjału etnograficznego, literackiego i scenicznego tkwiącego w utworze. Wernisaż wystawy odbędzie się 25 marca.

20.03.2023

Zmarła chorwacka pisarka Dubravka Ugrešić

Chorwacka pisarka Dubravka Ugrešić zmarła w piątek w Amsterdamie w wieku 73 lat – poinformował jej zagrzebski wydawca. Ugrešić od lat żyła na emigracji. Napisała m.in. powieści „Forsowanie powieści-rzeki” i „Ministerstwo bólu” oraz eseje wydane w zbiorze „Kultura kłamstwa”.

20.03.2023

Prof. Tadeusz Sławek odebrał Nagrodę im. Kazimierza Wyki

Badacz literatury, pisarz, tłumacz i publicysta Tadeusz Sławek odebrał w piątek w Krakowie Nagrodę im. Kazimierza Wyki przyznawaną za wybitne osiągnięcia w dziedzinie eseistyki oraz krytyki literackiej i artystycznej.

Inicjatywy

Mała książka - wielki człowiek

Mała książka - wielki człowiek

Kampania społeczna „Mała książka - wielki człowiek” przypomina o korzyściach wynikających ze wspólnego, rodzinnego czytania już od pierwszych miesięcy życia dziecka. Została przygotowana w związku z ogólnopolską akcją, w ramach której młodzi rodzice na oddziałach położniczych otrzymają wyjątkowe Wyprawki Czytelnicze.

Więcej
Dobre miejsca. Reporterska podróż po bibliotekach

Dobre miejsca. Reporterska podróż po bibliotekach

Publikacja „Dobre miejsca. Reporterska podróż po bibliotekach” powstała po to, by inspirować i pokazać, jak nieocenioną wartość może przynieść lokalnej społeczności dopasowana do jej potrzeb biblioteka. Aby jak najlepiej to uchwycić, wysłaliśmy w podróż po bibliotecznej Polsce siódemkę reporterów i jednego fotoreportera.

Więcej
Wsparcie przekładów za granicą

Wsparcie przekładów za granicą

Program Translatorski ©POLAND ma na celu promocję polskiej literatury na świecie. Jest adresowany do zagranicznych i polskich wydawców zainteresowanym wydawaniem polskich książek w tłumaczeniach na inne języki.

Więcej
Books from Poland

Books from Poland

Katalog Books from Poland to przegląd polskiej literatury, przedstawiający najważniejsze i najciekawsze książki, które ostatnio zyskały uznanie w Polsce.

Więcej

Partnerzy

Instytucja nadzorująca

Partnerzy

Instytut Książki
ul. Zygmunta Wróblewskiego 6
31-148 Kraków
tel. (+48) 12 61 71 900

Inspektor Ochrony Danych 
e-mail: iod[at]instytutksiazki.pl
Więcej