Manifest

Popularyzujemy czytelnictwo, wspieramy pisarzy, tłumaczy, wydawców, bibliotekarzy, księgarzy, tych, którzy czytają i chcą czytać, aktywizujemy nieczytających.

Popularyzacja

Promujemy polską literaturę za granicą. Dzięki realizacji Programu Translatorskiego © Poland w ciągu ostatnich lat za granicą ukazało się prawie 3000 tłumaczeń polskich książek!

Promocja

Aktualności

Budowanie Unii Kultur – trwają Międzynarodowe Targi Książki w Guadalajarze [zdjęcia]

W meksykańskiej Guadalajarze trwają międzynarodowe targi książki, Feria Internacional del Libro de Guadalajara (FIL), jedne z największych targów książki na świecie i największe targi branży wydawniczej języka hiszpańskiego na kontynencie amerykańskim. Polski program przygotował Instytut Książki we współpracy z Ambasadą RP w Meksyku, a wśród gości znaleźli się pisarze Witold Szabłowski i Jacek Dukaj. Gościem honorowym tegorocznej edycji imprezy jest Unia Europejska, której prezentacja odbywa się pod hasłem „Budowanie Unii Kultur”. Targi w Guadalajarze co roku przyciągają ponad pół miliona czytelników.

29.11.2023

Nagroda Literacka „Jantar” dla Jolanty Aniszewskiej

Podczas uroczystej gali 25 listopada w szczecińskiej Sali pod Piramidą wręczono Nagrodę Literacką Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego „Jantar”. Laureatką czwartej edycji została Joanna Anciszewska za książkę „Zamęt: czas powojnia w Stargardzie i okolicznych miejscowościach”.

29.11.2023

XVII Festiwal Puls Literatury w Łodzi rozpocznie się w piątek

W piątek 1 grudnia rozpoczyna się siedemnasta edycja Festiwalu Puls Literatury w Łodzi. Wydarzenie potrwa do 10 grudnia, a jego hasło przewodnie brzmi w tym roku „Na skraju utopii”.

29.11.2023

Instytut Książki wsparł włoski przekład „Na nieludzkiej ziemi” Józefa Czapskiego

We Włoszech ukazało się tłumaczenie „Na nieludzkiej ziemi” Józefa Czapskiego. Autorami przekładu są Andrea Ceccherelli i Tullia Villanova. Włoskie wydanie książki wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

Inicjatywy

Mała książka - wielki człowiek

Mała książka - wielki człowiek

Kampania społeczna „Mała książka - wielki człowiek” przypomina o korzyściach wynikających ze wspólnego, rodzinnego czytania już od pierwszych miesięcy życia dziecka. Jest to projekt bookstartowy, który obejmuje trzy etapy – dzieci nowonarodzone (do 3. roku życia), przedszkolaki (w wieku 4-6 lat) oraz pierwszoklasistów (w wieku 7-9 lat). Od 2017 roku dzięki akcji w ręce najmłodszych czytelników i ich rodziców trafiło już 5 mln książek.

Więcej
Dobre miejsca. Reporterska podróż po bibliotekach

Dobre miejsca. Reporterska podróż po bibliotekach

Publikacja „Dobre miejsca. Reporterska podróż po bibliotekach” powstała po to, by inspirować i pokazać, jak nieocenioną wartość może przynieść lokalnej społeczności dopasowana do jej potrzeb biblioteka. Aby jak najlepiej to uchwycić, wysłaliśmy w podróż po bibliotecznej Polsce siódemkę reporterów i jednego fotoreportera.

Więcej
Wsparcie przekładów za granicą

Wsparcie przekładów za granicą

Program Translatorski ©POLAND ma na celu promocję polskiej literatury na świecie. Jest adresowany do zagranicznych i polskich wydawców zainteresowanym wydawaniem polskich książek w tłumaczeniach na inne języki.

Więcej
Books from Poland

Books from Poland

Katalog Books from Poland to przegląd polskiej literatury, przedstawiający najważniejsze i najciekawsze książki, które ostatnio zyskały uznanie w Polsce.

Więcej

Partnerzy

Instytucja nadzorująca

Partnerzy

Instytut Książki
ul. Zygmunta Wróblewskiego 6
31-148 Kraków
tel. (+48) 12 61 71 900

Inspektor Ochrony Danych 
e-mail: iod[at]instytutksiazki.pl
Więcej