Aktualności

fot. PEN Belarus
09.06.2022

Zmarł poeta i tłumacz Sierž Minskiewicz

Wczoraj w wieku 53 lat zmarł Sierž Minskiewicz, pisarz, tłumacz, literaturoznawca, autor m.in. białoruskiego przekładu „Dziadów”. O jego śmierci poinformowała prezes białoruskiego PEN Clubu Tacciana Niadbaj.

Minskiewicz był jednym z założycieli awangardowego ruchu Boom-Bam-Lit, piosenkarzem i autorem tekstów, na język białoruski przełożył m.in. „Dziady”, „Sonety krymskie” i „Sonety odeskie” Adama Mickiewicza, a także utwory Słowackiego, Iwaszkiewicza, Gałczyńskiego, Masłowskiej, Herberta, Mrożka i Lema. Pisał poezję, prozę i książki dla dzieci.

Był stypendystą programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Gaude Polonia” i wielkim promotorem polskiej kultury na Białorusi. „Dziady” w jego przekładzie zostały świetnie przyjęte przez białoruską publiczność.

Po protestach w 2020 roku wraz z żoną ukrywał przez pewien czas swoje dziecko, bo ich wspólne zdjęcie obiegło agencje prasowe. Minskiewiczowie obawiali się, że władze odbiorą im prawa rodzicielskie i umieszczą ich dziecko w sierocińcu.

Sierž Minskiewicz miał gościć na niedawnym V Światowym Kongresie Tłumaczy Literatury Polskiej. Niestety, nie zdołał dotrzeć z powodu choroby.