Aktualności

fot. Łukasz Jarocki / Instytut Książki
28.05.2023

„Wyrazić niewyrażalne” – o doświadczeniu granicznym w poezji na festiwalu „Siła Słowa” [relacja i zdjęcia]

W ramach festiwalu „Siła Słowa – literackie dialogi polsko-ukraińskie”, który odbywa się podczas Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie miało dziś miejsce spotkanie pt. „Wyrazić niewyrażalne - o doświadczeniu granicznym w poezji”, w którym wzięły udział dwie poetki – Jaryna Czornohuz i Karolina Kapusta. Rozmowę poprowadził dziennikarz Jakub Moroz.

Karolina Kapusta to pochodząca z Gliwic poetka, która na swoim koncie ma do tej pory jedną książkę („fuzja bordo”), a także publikacje w czasopismach i antologiach. Jaryna Czornohuz z Ukrainy jest nie tylko poetką, ale także wolontariuszką i żołnierką.

„Wahałam się czy w ogóle wydawać moją książkę właśnie z tego względu, że jest ona dla mnie bardzo bolesna. Jednocześnie te wiersze były dla mnie sposobem, żeby zachować pamięć o ludziach, których już nie ma. Poezja jest również po to, żeby dawać świadectwo i przypominać o osobach, których już nie ma, ale dzięki którym wciąż istnieje Ukraina” – mówiła Jaryna Czornohuz. Poetka wskazywała też, że bardzo ważne jest, aby o wojennych doświadczeniach opowiadać właśnie po ukraińsku.

Karolina Kapusta mówiła z kolei o tym, że początkowo w ogóle nie chciała poruszać wypływających z ciężkiej choroby własnych traumatycznych doświadczeń w swojej poezji. Po jakimś czasie poczuła jednak, że nie pisząc o nich – kłamie. Poetka zyskała przekonanie, że aby móc pisać o innych rzeczach, najpierw musi wyrazić to, co ma w sobie, a co samo domaga się wysłowienia.

Podczas spotkania obie poetki nie tylko odpowiadały na pytania prowadzącego, ale także prezentowały swoje wiersze.

***

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach zadania „Siła Słowa – literackie dialogi polsko-ukraińskie”.

Zadanie „Siła Słowa – literackie dialogi polsko-ukraińskie” zostało zrealizowane ze środków budżetu państwa (w ramach środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego). Wartość finansowania i całkowita wartość zadania: 227 550 PLN.