Aktualności

Przedstawienie "Moralność Pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej w Teatrze Miejskim w Wilnie
13.09.2021

W Moskwie odbyło się Narodowe Czytanie „Moralności pani Dulskiej”

Narodowe Czytanie dramatu Gabrieli Zapolskiej „Moralność pani Dulskiej” odbyło się w sobotę w bibliotece im. Andrieja Wozniesienskiego w Moskwie z udziałem ambasadora RP Krzysztofa Krajewskiego i przedstawicieli Związku Organizacji Polonijnych „Jedność”.

Wydarzenie połączone było z przekazaniem książek polskich do Biblioteki nr 34 im. Wozniesienskiego należącej do prężnie działającego zespołu bibliotek północnej Moskwy (CBSSAO). W spotkaniu uczestniczyli szefowie i działacze organizacji polonijnych z różnych miast Rosji: Moskwy, Włodzimierza, Krasnodaru, Woroneża i Rostowa nad Donem, a także szef CBSSAO, Jurij Kuncew.

Lekturę, podczas której w postacie dramatu wcielił się ambasador i działacze Polonii poprzedziła prezentacja twórczości Zapolskiej, w języku polskim i rosyjskim. „Moralność pani Dulskiej” jest w Rosji znana i gości w repertuarze teatrów; w tym sezonie wystawia ją w Moskwie Teatr przy Bramie Nikickiej.

Narodowe Czytanie to „odświeżenie naszej kultury, literatury, historii i podtrzymanie tego, co jest dla nas najistotniejsze - polskiej tradycji i polskiego patriotyzmu” - powiedział PAP ambasador Krajewski. Podkreślił, że impreza odbyła się w Moskwie po raz pierwszy, a wszyscy uczestnicy „okazali mnóstwo zainteresowania, chęci i woli, żeby w tym Narodowym Czytaniu uczestniczyć”.

„Idea, która zrodziła się dziesięć lat temu i która jest rozpowszechniona na całym świecie, do której włączają się szkoły i organizacje polonijne, jest doskonałym elementem promocji i utrzymania tradycji i kultury polskiej” - dodał dyplomata.

Szef „Jedności” Aleksander Sielicki, który zarazem kieruje regionalną organizacją polonijną w Krasnodarze powiedział, że w sobotę w tym samym czasie Narodowe Czytanie odbywa się w Soczi w Kraju Krasnodarskim na południu Rosji. Podkreślił, że Polonia moskiewska „z radością zareagowała na propozycję” udziału w „sympatycznej patriotycznej akcji”, jaką jest Narodowe Czytanie.

Jak dodał, w Bibliotece im. Wozniesienskiego organizacja „Jedność” zabiega o utworzenie centrum polskiej książki. Część książek podarował w sobotę tej bibliotece ambasador Krajewski. Swoje publikacje przekazały regionalne organizacje polonijne. Wśród przekazanych tomów są książki po polsku i rosyjskie tłumaczenia literatury polskiej, m.in.: Czesława Miłosza, Wisławy Szymborskiej, Hanny Krall, Witolda Gombrowicza, Zbigniewa Herberta.

Jak wyjaśnił Sielicki, Związek Organizacji Polonijnych „Jedność” powstał dzięki współpracy między organizacjami regionalnymi z całej Rosji. Obecnie uczestniczy w działalności „Jedności” ponad 15 organizacji z różnych części Rosji. Szefowa organizacji z Moskwy, będącej w trakcie rejestracji, Marina Łoktajewa, podkreśliła, że udział w Narodowym Czytaniu to „zaszczyt i przyjemność”.

„Włączenie się Polonii, naszych rodaków tutaj w Moskwie, w Soczi, w innych miastach, pokazuje, że istnieje ogromne zainteresowanie i potrzeba, aby tę literaturę polską sobie przypominać. Ona wnosi wiele dla naszej kultury i tożsamości” - podsumował ambasador RP. Przypomniał, że w roku 2022 Narodowe Czytanie będzie poświęcone twórczości Adama Mickiewicza.

źródło: PAP, Anna Wróbel

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna