Aktualności

19.10.2018
Tagi: czytaj PL

„Upoluj swoją książkę”: zakończyliśmy rekrutację szkół i Ambasadorów

Już 2 listopada rozpocznie się kolejna edycja akcji Czytaj PL, w ramach której blisko 7000 nośników na terenie całego kraju zamieni się w wirtualne biblioteki dające bezpłatny dostęp do 12 bestsellerów.

Z inicjatywy Instytutu Książki w ubiegłym roku zrealizowano po raz pierwszy szkolną odsłonę akcji, czyli „Upoluj swoją książkę”, skierowaną do uczniów szkół średnich z całej Polski. Dzięki niej można wypożyczyć książkę podczas pięciominutowej przerwy na korytarzu szkolnym – wystarczą do tego smartfon i aplikacja. Do tegorocznej edycji „Upoluj swoją książkę” przyjęliśmy blisko 1000 szkół średnich, które otrzymają plakaty dające dostęp do darmowych e-booków i audiobooków.

Podobnie jak w ubiegłym roku akcja będzie miała też prawdziwą armię Ambasadorów – 1000 nauczycieli oraz 1000 uczniów, którzy – ubrani w koszulki z zabawnymi, zagadkowymi hasłami („Szafiarka foliałów” oraz „Eksponent almanachów”) i QR-kodem dającym dostęp do książek – będą zachęcać do czytania swoje koleżanki i kolegów w szkole i mediach społecznościowych. Na uczniów czeka również konkurs na najlepszego Ambasadora, a w nim atrakcyjne nagrody.

Aby zostać promotorem czytelnictwa w swojej szkole, uczniowie musieli opowiedzieć, dlaczego to oni powinni zostać Ambasadorami oraz jak będą promować miłość do książek.

Oto niektóre odpowiedzi:

Czytaj PL! Wspaniała akcjo czytelnicza!

Jak bardzo jesteś potrzebna ten tylko się dowie,

Komu powiem. Dziś ważność twą w całej ozdobie

Dostrzegam i wychwalam, chcę pomagać Tobie.

Ty, co wysiłkiem nadludzkim,

Czytelnictwa bronisz w naszym kraju,

Ebooki darmowe zapewniasz – jak w raju!

Nie bądź mi rozczarowaniem gorzkim!

Dozwól być twym ambasadorem,

Spotkania organizować, czytanie promować,

Rówieśników od mroków niewiedzy zachować

- to dla mnie największym honorem!

Joanna

Czy znacie to uczucie, gdy książka i lampka nocna stanowiły towarzystwo tysiąc razy lepsze niż przytulanki? Znacie smutek, który zostawał w sercu przez wiele dni po przejechaniu się koleją z psem Lampo? A może satysfakcje płynącą z ukrycia się wraz z książką przed zgiełkiem rodzinnych spotkań? Tak, ja też to wszystko znam i pamiętam. Ale większość moich rówieśników nie. Chciałabym to zmienić, pokazać czym literatura może być, jeśli zdejmie się z niej niesłusznie przyszytą łatkę staroświeckości. Pragnę pomóc im znaleźć coś, co rozkocha ich w świecie książek i zachęci do jego odkrywania. Jeśli papier nie jest w stanie przyciągnąć uwagi młodych to może wersja elektroniczna da radę? Na pewno warto próbować. Możliwość wsparcia Waszej akcji to także szansa dla mnie na spełnienie moich marzeń. Może pomóżmy sobie wzajemnie?

Adrianna

Czytaj PL ma też dwóch szczególnych Ambasadorów, popularnych vlogerów: Emce kwadrat oraz Historię bez cenzury.

Poniże można zobaczyć, jak zachęcali uczniów do włączenia się w akcję:

-----

Czytaj PL to największa akcja czytelnicza w kraju, a kto wie, czy także nie na świecie.

Akcja ma charakter bezpłatnej wypożyczalni bestsellerowych e-booków i audiobooków.  Aby wziąć w niej udział, należy pobrać aplikację mobilną Woblink i przy jej pomocy zeskanować kod QR umieszczony na jednym z blisko 7000 nośników na terenie całego kraju (w tym w 1000 szkół). Kod QR jest kluczem do wirtualnej biblioteki, w której można znaleźć polskie i światowe bestsellery. Czytać i słuchać bestsellerowych książek będzie można przez cały listopad.