Aktualności

Mediateka Grodzisk Mazowiecki / fot. Szymon Gruchalski

Sala Youmedia to miejsce nauki i rozrywki w jednym, wykorzystujące najnowocześniejsze technologie. To miejsce łączące pokolenia, w którym grupy przedszkolne i szkolne mogą poznać lepiej nowe technologie i przekonać się, że tablet potrafi być potężnym narzędziem młodego programisty. Młodzi gracze uczą się tu współpracy, poszanowania drugiej osoby, kultury wygrywania i... porażki bez gniewu i łez. To miejsce dla każdego w każdym wieku! Wiemy, że nie każde dziecko zostanie w przyszłości programistą, ale znajomość technologii pomoże mu w dorosłym życiu, ponieważ programowanie to rozwój logicznego myślenia i kreatywnego poszukiwania rozwiązań.

– Po co wam te multimedia? – pytam Magdalenę Suchocką. – Przecież to biblioteka, a dzieci siedzą z robotami.

– Biblioteka kojarzy się wszystkim z książkami, a my chcemy dzieciakom poprzez zajęcia multimedialne pokazać, że książka to nie tylko tekst, który czytamy i sobie wyobrażamy. W trakcie zajęć poruszamy różne ważne tematy. Ale przecież nie zrobimy na ten temat debaty z czterolatkami. One to wszystko łapią poprzez zabawę. Zależy nam na tym, by wizyta w bibliotece, poza rozrywką w formie czytania, miała też inny wymiar.

Stąd zajęcia z Photonem, robotem edukacyjnym, którego zadaniem jest wprowadzenie dzieci w świat technologii oraz nauczanie podstaw programowania. Nauka poprzez interfejsy programowania – aplikacje dedykowane na pięciu poziomach zaawansowania. Uczestnicy zajęć uczą się kodować ruchy robota, poznają także pojęcie funkcji „jeżeli” oraz programują działania sensorów, które umożliwią interakcję z robotem. Wygląda to imponująco. Rozglądam się po sali i dostrzegam inne „kosmiczne” urządzenia. Wśród nich uwagę zwraca bieżnia VR. Co to takiego? To wielokierunkowa bieżnia rozszerzonej rzeczywistości, pozwalająca na naturalne poruszanie się w świecie wirtualnym. Użytkownik wchodzi do środka, zostaje przypięty pasami, zakłada okulary i może swobodnie się poruszać, a jego ruchy przenoszone są do gry.

W Sali Youmedia widać jeszcze wielki stół multimedialny, drukarkę 3D, czy klocki LEGO WeDo 2.0 (zestawy tej serii pozwalają budować z klocków zwierzęta i modele urządzeń, które po podłączeniu do komputera z odpowiednim oprogramowaniem można wprawić w ruch). Co ciekawe, korzystanie z tych urządzeń jest darmowe! Wystarczy być czytelnikiem.

***

Fragment reportażu Wojciecha Pokory „Tu ma nie być cicho” o Mediatece w Grodzisku Mazowieckim. Tekst, wraz ze zdjęciami Szymona Gruchalskiego, został wydany przez Instytut Książki w ramach zbioru „Dobre miejsca. Reporterska podróż po bibliotekach”.

Publikację można bezpłatnie pobrać z naszej strony – „Dobre miejsca. Reporterska podróż po bibliotekach”.

Wojciech Pokora – dawniej reporter i publicysta „Radia Lublin” oraz współpracownik „Gazety Polskiej”, „Rzeczpospolitej” i „Radia Plus”. Od 2021 roku pełni funkcję redaktora naczelnego „Kuriera Lubelskiego”.

Szymon Gruchalski – od 12 lat fotoreporter agencyjny, freelancer, twórca foto i wideo. Fotografuje na największych imprezach sportowych na świecie (np. Tour de France). Uprawia kolarstwo romantyczne.