Aktualności

20.01.2022

Teresa Worowska uhonorowana odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”

Wybitna tłumaczka literatury węgierskiej Teresa Worowska otrzymała odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, przyznaną jej przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego – podała w środę Ambasada RP w Budapeszcie.

Odznaka została przyznana Worowskiej w uznaniu za wybitne zasługi w rozwijaniu polsko-węgierskich stosunków kulturalnych. Laureatce wręczył ją we wtorek ambasador Polski na Węgrzech Jerzy Snopek.

Absolwentka filologii węgierskiej na Uniwersytecie Warszawskim, dr Teresa Worowska od wielu lat tłumaczy literaturę węgierską na język polski przyczyniając się do upowszechniania dzieł wybitnych pisarzy węgierskich w Polsce.

Największe uznanie zdobyły jej przekłady dzieł Sándora Máraiego, Pétera Esterházyego, Gyuli Krúdyego i Dezső Kosztolányiego.

Jak podkreślił w laudacji na cześć odznaczonej ambasador, jej tłumaczenia są wybitne, a sama tłumaczka wyznała, że ma intensywny kontakt z czytelnikami swoich przekładów, którzy często wyrażają uznanie za jej pracę i opowiadają o swoich wrażeniach po przeczytaniu dzieł literackich.

źródło: PAP, Małgorzata Wyrzykowska

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna