Aktualności

fot. Facebook / Zakład Narodowy im. Ossolińskich
10.03.2023

Szkoły im. Adama Mickiewicza dostaną bezpłatne egzemplarze nowego wydania „Pana Tadeusza”

Nakładem Wydawnictwa Ossolineum ukazało się nowe wydanie „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza w opracowaniu prof. Aliny Kowalczykowej. W ramach współpracy instytucji z Legnicką Specjalną Strefą Ekonomiczną wszystkie szkoły im. Adama Mickiewicza w Polsce i za granicą dostaną bezpłatne egzemplarze książki do bibliotek.

Nowe wydanie klasycznego dzieła polskiej literatury, które właśnie ukazało się w serii Biblioteka Narodowa zaprezentowano w czwartek we wrocławskim Muzeum Pana Tadeusza.

„Pan Tadeusz” ukazał się w serii BN po raz pierwszy w 1925 roku. Opracowanie przygotował wówczas Stanisław Pigoń. Od tamtej pory opublikowano czternaście wydań tego tomu, przy czym od wydania dziesiątego kolejne edycje uzupełniał Aneks Juliana Maślanki, aktualizujący stan badań oraz bibliografię.

W nowym wydaniu, adresowanym przede wszystkim do młodzieży szkolnej, prof. Alina Kowalczykowa wyjaśniła niezrozumiałe słowa i konteksty, z którymi mierzą się uczniowie.

„»Pan Tadeusz« to klasyczne dzieło w kanonie polskiej literatury, może więc zastanawiać dlaczego mówimy, że to wydanie jest nowością. »Pan Tadeusz« pozostaje taki sam, ale my się zmieniamy. Stąd pojawił się pomysł profesora Stanisława Beresia, żeby spojrzeć na ten świat na nowo, w innym świetle” – powiedział dyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu dr Łukasz Kamiński.

Jak wyjaśnił, nowa wersja powstała z myślą o młodych czytelnikach, którzy na treść tego dzieła spoglądają z innej perspektywy. „W ramach naszego wspólnego projektu do szkół w Polsce i poza jej granicami wyślemy po jednym egzemplarzu nowego wydania tej książki. Możliwe to jest dzięki wsparciu LSSE” – dodał.

Wspólne przedsięwzięcie Ossolineum i Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej ma na celu upowszechnienie wiedzy o Epopei Narodowej wśród uczniów poprzez przekazanie im najnowszego wydania „Pana Tadeusza”. Bezpłatne egzemplarze książki otrzyma ponad 200 szkół. Współpraca obu instytucji odbywa się w ramach Dolnośląskiego Klastra Edukacyjnego, którego liderem jest LSSE.

„Uruchomiony właśnie projekt edukacyjny to dopiero początek współpracy LSSE i Ossolineum. Oprócz »Pana Tadeusza« zakupiliśmy już pakiet innych lektur wydanych przez Zakład im. Ossolińskich, które trafią do szkół partnerskich Dolnośląskiego Klastra Edukacyjnego. Wśród planowanych wspólnych działań mamy m.in. wsparcie w zapewnieniu dostępu do materiałów edukacyjnych, którymi dysponuje Ossolineum, a także organizację zajęć dydaktycznych i wycieczek kulturoznawczych dla uczniów ze szkół partnerskich DKE” – zapowiedział prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Przemysław Bożek.

źródło: Agata Tomczyńska, PAP

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna