Aktualności

logo akcji
11.09.2023

Startuje jesienna odsłona ogólnopolskiej akcji „Książka za drzewo”

We wtorek na Rynku w Katowicach startuje ogólnopolska akcja „Książka za drzewo”. Uczestnicy jesiennej edycji za posadzenie drzewa otrzymają książkę.

We wtorek o godz. 10.00 rozpoczyna się ogólnopolska akcja „Książka za drzewo” w Katowicach. Uczestnicy za każde posadzone drzewo otrzymają książkę, które wcześniej zostały zebrane podczas specjalnych zbiórek książek używanych odbywających się w całym kraju.

„Celem naszej akcji jest nauka szacunku do książek, którym dajemy drugie życie połączone z niezwykle ważną ideą sadzenia drzew, zwłaszcza w obliczu zmian klimatycznych” – podkreślił w informacji prasowej Wojciech Owczarz, prezes Fundacji ARKA i pomysłodawca akcji.

Na czas akcji wystartował system wyboru i rezerwacji książek za posadzone wcześniej drzewa. Każdy uczestnik akcji będzie mógł wpisać posadzone drzewo lub drzewa na stronie www.ksiązkazadrzewo.pl Dzięki działającej na stronie „zielonej mapie Polski” będzie można zobaczyć gdzie dokładnie znajduje się nowe drzewo. W zamian za zasadzenia uczestnik otrzyma książkę z tzw. drugiej ręki, która pochodzić będzie od osoby, która wcześniej odda swoją książkę.

„Sadzenie drzew jest niezmiernie istotne zwłaszcza w obliczu zmian klimatycznych. Drzewa produkują tlen, ograniczają emisję CO2, obniżają temperaturę w miastach i gromadzą wodę” – dodał Wojciech Owczarz.

Akcja „Książka za drzewo” wpisuje się również w założenia Zielonego Europejskiego Ładu, w ramach którego planuje się posadzenie 3 miliardów drzew do 2030 roku.

Ogólnopolska akcja sadzenia drzew pierwszy raz rozpoczęła się 3 lata temu. „W tym mamy już prawie 100 tysięcy uczestników, dla których przygotowujemy pakiety edukacyjne” - podkreślili organizatorzy.

Podczas inauguracji odbędzie się widowiskowe rozpoczęcie oraz warsztaty i instalacje edukacyjne prowadzone wspólnie z uczniami z Szkoły Podstawowej nr 12 w Katowicach.

„Naszej akcji towarzyszy ogólnopolska zbiórka używanych książek. W ten sposób dajemy książkom drugie życie – oszczędzamy drzewa, wodę, energię i ograniczamy emisję CO2. Promujemy zasadę zero waste oraz funkcjonowanie gospodarki o obiegu zamkniętym, w którym używa się zasobów zamiast tworzyć odpady” – podkreślił Owczarz.

Wydarzenie organizowane jest przez Fundację Ekologiczną ARKA przy współpracy z Urzędem Miasta Katowice. Akcję wspiera Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

źródło: PAP, Julia Szymańska

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna