Aktualności

23.05.2024

Rozpoczynają się Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie

W tegorocznej edycji Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie weźmie udział blisko 600 wystawców z Polski i 14 innych krajów. Przyjedzie prawie 1000 autorów i autorek, zaplanowano około 700 wydarzeń i spotkań. Tym razem gościem honorowym imprezy są Włochy.

W tegorocznej edycji weźmie udział blisko 600 wystawców oraz wielu twórców z Polski, Włoch i 13 innych krajów: Austrii, Chin, Francji, Hiszpanii, Japonii, Korei Południowej, Niemiec, Norwegii, Rumunii, Słowacji, Ukrainy, Wielkiej Brytanii, a także Wolnej Białorusi reprezentowanej przez niezależnych autorów i wydawców. „W sumie wydarzeń i spotkań będzie około 700 w ciągu czterech dni targowych” – powiedział na konferencji prasowej Jacek Oryl, dyrektor Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie.

Tegorocznym gościem honorowym są Włochy. Stoisko Włoch będzie zlokalizowane w Sali Marmurowej pod numerem 133. „Program można podzielić na pięć segmentów. Pierwszy jest branżowy, czyli wydawcy, edytorzy, oficyny, a także tłumacze. Drugi segment jest poświęcony dzieciom i młodzieży. Następnie mamy jeszcze literaturę piękną, reportaż i poezję” – powiedział na konferencji prasowej Fabio Troisi, dyrektor Włoskiego Instytutu Kultury w Warszawie. „Tych wydarzeń będzie bardzo dużo, prawie dwadzieścia seminariów, spotkań autorskich, wykładów oraz dyskusji. Będzie też wystawa w Sali Goethego najpiękniejszych okładek książek włoskich ilustratorów” – dodał.

Swoje stoisko będzie miało także m.st. Warszawa. „W tym roku nasze stoisko pod nazwą »Pawilon Warszawy« będzie usytuowane na zewnątrz, po stronie Kinoteki. Program (...) będzie oscylował wokół tematów związków miasta i przyrody. Wobec tego, znajdą państwo w naszym pawilonie bardzo ciekawy wybór książek zarówno o mieście, o przyrodzie, naturze, klimacie, bioróżnorodności, rozmaitych gatunkach zamieszkujących miasto, architekturze” – powiedziała na konferencji prasowej Izabela Jasińska, zastępczyni dyrektora Biura Kultury Urzędu m.st. Warszawy.

„Program jest również zbudowany z wydarzeń towarzyszących całej naszej obecności na targach. (...) To są tzw. biodróże, spacery w poszukiwaniu nieoczywistych, ukrytych przykładów natury w mieście” – dodała.

Zaznaczyła, że „w »Pawilonie Warszawy« prezentujemy także książki nominowane w dwóch ważnych nagrodach – są to Nagroda Literacka m.st. Warszawy i Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki”.

W ramach projektu „Mosty Literackie 2024” współorganizowany jest przez Instytut Książki Białoruskiej i Fundację Historia i Kultura, Salon Wydawców Ukraińskich. W ramach Salonu swoją ofertę zaprezentuje dziewięć oficyn, odbędą się też spotkania z autorami z Ukrainy.

Równolegle z Międzynarodowymi Targami Książki odbędą się trzy festiwale literackie: Kryminalna Warszawa, Komiksowa Warszawa i Literatury Dziecięcej „Ojce i dziatki”.

„Nowością tegorocznych Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie jest blok wydarzeń i sektor wystawienniczy »Spotkania z Nauką« z ofertą wydawców akademickich i naukowych i programem spotkań” – czytamy w informacji organizatora.

Podczas targów poznamy także laureatów m.in. Nagrody IKAR Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek i Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie, 64. Konkursu PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2024, 15. Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, Nagrody Magellana w konkursie na najlepsze publikacje turystyczne, konkursu o Grand Prix Festiwalu Kryminalna Warszawa, a także konkursu Academia na najlepszą książkę naukową i akademicką, nagród Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich oraz nagród polskiego środowiska komiksowego Orient Men.

Międzynarodowe Targi Książki odbędą się w dniach od 23 do 26 maja w Pałacu Kultury i Nauki oraz na placu Defilad od strony Kinoteki, a także – po raz pierwszy – w Rotundzie u zbiegu Al. Jerozolimskich i ul. Marszałkowskiej. Wstęp na targi jest bezpłatny. Organizatorem MTK jest Fundacja Historia i Kultura. Szczegółowy program wydarzeń znajduje się na stronie organizatora. 

Stoisko targowe Instytutu Książki opatrzone jest numerem 137 i będzie się znajdowało w salach PKiN, nieopodal stoiska gościa honorowego – Włoch. Na stoisku będą prezentowane książki wydane przez IK oraz wydawane na bieżąco czasopisma patronackie: „Twórczość”, „Nowe Książki”, „Literatura na Świecie”, „Topos”, „Dialog”, „Teatr”, „Teatr Lalek”.

źródło: PAP, Zuzanna Piwek

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna