Aktualności

fot. Łukasz Jarocki, Instytut Książki
21.03.2022

Rozpoczęły się Międzynarodowe Targi Książki dla Dzieci w Bolonii [relacja i zdjęcia]

Dziś rozpoczęły się Bologna Children’s Book Fair. To już 59 edycja tych największych europejskich targów książki dla dzieci. W tym roku wśród wystawców znalazło się 28 wydawnictw z Polski, które prezentują się na polskim stoisku, organizowanym przez Instytut Książki.

W tegorocznej imprezie bierze udział 1070 wystawców z ponad 50 krajów. W ciągu czterech dni odbędzie się 250 wydarzeń i będzie można zobaczyć 18 wystaw, a całości towarzyszy Festival BOOM!, w ramach którego odbywają się imprezy w całej Bolonii. Gościem honorowym tegorocznej edycji targów jest Emirat Szardży.

Najważniejszym punktem pierwszego dnia bolońskich targów będzie uroczystość wręczenia Bologna Ragazzi Award, najbardziej prestiżowej międzynarodowej nagrody dla książki dziecięcej i młodzieżowej, porównywanej do filmowych Oskarów. Co roku nagroda wręczana jest w trzech stałych kategoriach (Fiction, Non Fiction oraz Opera Prima dla debiutujących autorów) i jednej lub dwóch kategoriach specjalnych. W tym roku kategoria specjalna to „Poezja”.

W ramach Bologna Children’s Book Fair po raz pierwszy stacjonarnie odbywają się także branżowe targi Bologna Book Plus, które zostały pomyślane jako uzupełnienie głównej imprezy. Bologna Book Plus została zainaugurowana wirtualnie w roku 2021.

W tym roku po raz pierwszy w ramach BBP na międzynarodowej wystawie prezentowane są najpiękniejsze okładki książek dla dorosłych i przyznawana jest nagroda Jackets off!. W Bolonii można zobaczyć trzy projekty z Polski: „Kierunek zwiedzania” Marcina Wichy (projekt Przemka Dębowskiego), „Jadłonomia po polsku” Marty Dymek (projekt typograficzny Olka Modzelewskiego, projekt okładki Oli Niepsuj) oraz „Raster Lichtensteina” Agnieszki Wolny-Hamkało (projekt Joanny Jopkiewicz).

To właśnie projekt Joanny Jopkiewicz dla wydawnictwa Warstwy wyróżniony został przed momentem międzynarodową nagrodą Jackets off! na najpiękniejszą okładkę książki dla dorosłych.

Z myślą o zagranicznych wydawcach zainteresowanych polską książką dla dzieci Instytut Ksiażki przygotował na tegoroczne targi także katalog „Polish Books for Children & Young Adults 2022” (więcej tutaj).

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z pierwszego dnia imprezy: