Aktualności

18.12.2020

Premiera słuchowiska „Mały Bies” Sołoguba w Dwójce

Program 2 Polskiego Radia zaprasza w najbliższą niedzielę 20 grudnia na premierę słuchowiska „Mały bies” według powieści Fiodora Sołoguba w przekładzie Rene Śliwowskiego. W obsadzie m.in.  Grzegorz Małecki, Katarzyna Dąbrowska, Andrzej Mastalerz, Krzysztof Wakuliński, Szymon Kuśmider, Włodzimierz Press. Emisja o godz. 19.00.

Bohaterem słuchowiska „Mały bies” jest Ardalion Pieriedonow (w tej roli Grzegorz Małecki) – nauczyciel gimnazjalny pracujący w prowincjonalnej szkole w Rosji. Pierwowzór powieściowy tego bohatera jest postacią do cna okrutną i złą, jego motywacje są wyłącznie egoistyczne, a z czasem wręcz sadystyczne. W tej mrocznej opowieści Sołoguba, nawiązującej do „Biesów” Dostojewskiego, społeczność małego miasteczka nie tyle zderza się z postawą Pieriedonowa, ale towarzyszy mu w nieludzkim zachowaniu. Cały przedstawiony świat jest zły, co staje się metaforą negatywnej wizji ludzkości, której hołdował autor, Fiodor Sołogub – czołowy przedstawiciel rosyjskiego dekadentyzmu przełomu XIX i XX wieku. Co da się ochronić z tego świata? Czy cokolwiek?

Odpowiedź słuchacze znajdą w słuchowisku w reżyserii Przemysława Ostrowskiego, dla którego „Mały bies” jest pracą dyplomową w ramach Kursu Reżyserii Radiowej, prowadzonego przez Teatr Polskiego Radia i Szkołę Wajdy.

***

Fiodor Sołogub – „Mały bies”, przekład – Rene Śliwowski, adaptacja i reżyseria –  Przemysław Ostrowski; realizacja – Andrzej Brzoska, muzyka – Karol Osman. Obsada: Grzegorz Małecki, Katarzyna Dąbrowska, Krzysztof Szczepanik, Zuzanna Saporznikow, Andrzej Mastalerz, Krzysztof Wakuliński, Szymon Kuśmider, Jarosław Gajewski, Włodzimierz Press.

Premiera słuchowiska w radiowej Dwójce w niedzielę 20 grudnia o godz. 19.00.