Aktualności

09.05.2019

Polska reprezentacja na 25. Międzynarodowych Targach Książki oraz Festiwalu Literackim „Svět knihy” w Pradze

Od 9 do 12 maja potrwają 25. Międzynarodowe Targi Książki oraz Festiwal Literacki „Svět knihy”. W tym roku gościem honorowym jest Ameryka Łacińska, a tematem przewodnim: „Pamięć i wspomnienia”. Pragę odwiedzi dwoje noblistów: Hertha Müller i Mario Vargas Llosa. Polska ma także swoją reprezentację pisarzy – na zaproszenie Instytutu Książki oraz Instytutu Polskiego w Pradze udział w targach i festiwalu wezmą: Marek Bieńczyk, Bronka Nowicka, Mariusz Surosz oraz Bronisław Wildstein.

Książki tych autorów ukazały się w ostatnim czasie w Republice Czeskiej dzięki wsparciu w ramach obsługiwanego przez Instytut Książki Programu Translatorskiego ©Poland: Marka Bieńczyka „Tworki” (przeł. Michael Alexa), Bronki Nowickiej „Nakarmić kamień” (przeł. Helena Stachova), Bronisława Wildsteina „Czas niedokonany” (przeł. Lucie Szymanowska). Autorzy spotkają się z czeskimi czytelnikami przy okazji ich promocji i wezmą udział w dyskusjach panelowych.

W piątek po południu Bronka Nowicka i Marek Bieńczyk wezmą udział w dyskusji, zaś wieczorem odbędzie się spotkanie autorskie z samą pisarką.

W sobotę odbędą się spotkania z Mariuszem Suroszem, autorem świetnie przyjętych w Republice Czeskiej „Pepików”, i Bronisławem Wildsteinem. Obu autorów będzie też można spotkać na stosiku Instytutu Polskiego w Pradze. Udział polskich autorów w targach zwieńczy dyskusja dwóch wybitnych znawców twórczości Milana Kundery: Marka Bieńczyka i filozofa Alaina Finkielkrauta.

Pełny program polskich prezentacji w 2019 roku:

https://www.polskyinstitut.cz/program/svet-knihy-polsky-program

Oficjalna strona targów i festiwalu w Pradze:

http://sk2019.svetknihy.cz/