Aktualności

Dziś na Leipziger Buchmesse gościli Igor Janke i Katarzyna Bonda, wieczorem zaś odbędzie się spotkanie z Wojciechem Kudybą i Tomaszem Różyckim. Organizatorem polskiego stoiska na Międzynarodowych Targach w Lipsku jest Instytut Książki.

Igor Janke wziął udział w spotkaniu związanym z niemieckim wydaniem jego książki Twierdza poświęconej Solidarności Walczącej. Autorowi towarzyszył Roland Jahn, legendarny niemiecki opozycjonista, obecnie prezes Instytutu Gaucka. Spotkanie odbyło się w ramach cieszącego się popularnością i cenionego festiwalu „Leipzig Liest". Program wydarzeń poświęconych polskim autorom i tematom, obejmujący wieczory autorskie, prezentacje i dyskusje, stanowi owoc współpracy między Instytutem Książki, lipską filią Instytutu Polskiego w Berlinie i innymi niemieckimi partnerami.

Na Międzynarodowych Targach Książki w Lipsku gościła dziś także jedna z najpopularniejszych polskich pisarek, autorka bestsellerowych kryminałów Katarzyna Bonda. Spotkanie, współorganizowane przez Instytut Książki oraz Instytut Polski w Berlinie, dotyczyło niemieckiego przekładu Okularnika („Der Rat der Gerechten”).

W piątek odbyło się z kolei spotkanie dotyczące niemieckiego wydania książki Nasza wojna. Europa Środkowo-Wschodnia 1912-1916 autorstwa Włodzimierza Borodzieja i Macieja Górnego. Wydarzenie wzbudziło zainteresowanie m.in. ze względu na zróżnicowany odbiór wydarzeń historycznych okresu I wojny światowej w Polsce i Niemczech.

Dużą popularnością cieszyło się również spotkanie autorskie Piotra Sochy. Polski autor zaprezentował na nim Drzewa – kolejny po Pszczołach bestseller, który święci triumfy na arenie międzynarodowej (Instytut Książki wsparł liczne przekłady obydwu książek w ramach Programu Translatorskiego ©Poland).

Międzynarodowe Targi Książki w Lipsku to druga po Frankfurcie największa tego typu impreza w Niemczech. Bierze w niej udział ponad 2600 wystawców z całego świata.

Gościem honorowym imprezy są w tym roku Czesi.