Aktualności

30.05.2023

Plebiscyt „Ulubiona Księgarnia Warszawy” według nowych zasad

Od 2020 roku mieszkańcy Warszawy wybierają swoje ulubione księgarnie niezależne w plebiscycie „Ulubiona Księgarnia Warszawy”. W tym roku konkurs się zmienia – teraz każdy będzie mógł samodzielnie zgłosić księgarnię, a potem brać udział w głosowaniu. Tytuły ulubionych księgarń zostaną przyznane w czterech kategoriach.

W nowej odsłonie konkurs składa się z trzech etapów. W pierwszym organizatorzy czekają na zgłoszenia księgarń do konkursu za pośrednictwem specjalnego formularza. Zgłaszać mogą się same księgarnie, a także dowolna osoba. 

Spośród wszystkich zgłoszeń jury eksperckie przyzna nominacje w czterech kategoriach (maksymalnie 7 w każdej kategorii): kluboksięgarnia, antykwariat, księgarnia ogólnoasortymentowa oraz księgarnia specjalistyczna. Jury będzie brało pod uwagę ich działalność w ostatnich 12 miesiącach według kryteriów: zaangażowanie pracowników i znajomość oferty książkowej, kulturotwórcza rola księgarni (promocja czytelnictwa, aktywność w mediach społecznościowych, organizacja wydarzeń), spójność z wartościami wpisanymi do polityki kulturalnej Warszawy. Po ogłoszeniu nominacji rozpocznie się głosowanie mieszkańców w plebiscycie online.

Nowością jest również przyznanie nagrody specjalnej przez jury. Zwycięzcy otrzymają tytuł „Ulubiona Księgarnia Warszawy 2023” oraz nagrody pieniężne o łącznej wartości 75 tys. złotych. W tym roku organizatorzy zaprosili do współpracy Staromiejski Dom Kultury, który ma zachęcać do realizacji wydarzeń kulturalnych w księgarniach oraz zorganizuje finał konkursu.

źródło: um.warszawa.pl