Aktualności

03.10.2022

Od 5 października Fest Literacki „Kakauszale”

„Złap pociąg do książek” – to hasło rozpoczynającej się 5 października ósmej edycji Festu Literackiego „Kakauszale”, organizowanego przez bibliotekę miejską w Rudzie Śląskiej. Wśród wydarzeń imprezy poświęconej literaturze śląskiej znajdą się finał konkursu poetyckiego i targi śląskiej książki.

Miejska Biblioteka Publiczna w Rudzie Śląskiej rozwija działalność m.in. w działającej od trzech lat Stacji Biblioteka – bibliotecznej przestrzeni zaaranżowanej w odrestaurowanym trzy lata temu zabytkowym, efektownym budynku dworca kolejowego w dzielnicy Chebzie. To właśnie Stacja Biblioteka jest miejscem organizacji „Kakauszali”.

„+Kakauszale+ to wyjątkowe wydarzenie, które gromadzi w jednym miejscu autorów, wydawców, księgarzy, bibliotekarzy i czytelników” – sygnalizuje dyrektor biblioteki Krystian Gałuszka. „Impreza ta ma przede wszystkim wspierać śląską literaturę i jej twórców, dlatego cieszę się, że zainteresowanie nią stale rośnie” – zaznaczył Gałuszka.

Będące motywem przewodnim festiwalu kakauszale to po śląsku łuski kakaowe, które niegdyś zalewano wrzątkiem i zagotowywano. Potem napój przecedzano i łączono z mlekiem i ewentualnie dodawano odrobinę cynamonu. Uczestnicy rudzkiej imprezy mogą częstować się tym szczególnym napojem podczas wydarzenia.

„Swym oldskulowym charakterem kakauszale podkreślają charakter tego spotkania z książkami. W dzisiejszych czasach picie kakauszali nie jest zbyt popularne i musi przerodzić się w degustację, gdyż trudno znaleźć miejsca publiczne, w których serwowany jest wywar z łuski kakaowej” – wyjaśnia Gałuszka.

Tegoroczna, ósma edycja wydarzenia podzielona jest na cztery części: finał Konkursu Poetyckiego im. ks. Norberta Bonczyka, galę wręczenia „Tabulki”, targi śląskiej książki połączone z prezentacjami autorskimi i gyburstag (urodziny) Karola Goduli, dawnego przemysłowca będącego dla miasta symbolem jego historii.

Pierwszym wydarzeniem w ramach „Kakauszali” będzie finał Konkursu Poetyckiego im. ks. N. Bonczyka, zaplanowany na środę 5 października. Impreza rozpocznie się o godz. 17.30 w Stacji Biblioteka wernisażem wystawy Jerzego Obrodzkiego, a o godz. 18.00 przedstawieni zostaną laureaci tegorocznej edycji konkursu, zorganizowanego po raz osiemnasty.

„Oceniane są prace związane ze Śląskiem poprzez osobę autora, tematykę lub język. Konkurs nawiązuje do patrona, zwanego śląskim Homerem, który językiem poetyckim, czyli językiem serca, wyrażał swe emocje związane z ziemią rodzimą” – zaznaczył dyrektor rudzkiej biblioteki.

W kolejną środę, 12 października, wręczona zostanie „Tabulka”, czyli honorowe wyróżnienie rudzkiej biblioteki, połączone z przyznaniem tytułu Optimus Auctor Silesianus Anno Domini MMXXII. „Tabulka” to wyróżnienie dla najlepszego śląskiego autora, przyznawane w formie granitowej tabliczki, która po wręczeniu zostaje wmurowana na placu przy Stacji Biblioteka.

Wyróżniony autor otrzymuje wersję „Tabulki” w formie statuetki, a odbiór nagrody połączony jest ze spotkaniem autorskim. Do tej pory honorową nagrodę rudzkiej biblioteki otrzymali: Henryk Waniek, ks. Jerzy Szymik, Zbigniew Kadłubek, Kazimierz Kutz, Szczepan Twardoch, Tadeusz Sławek i Lech Majewski.

VIII Targi Śląskiej Książki odbędą się w środę 19 października. W czasie imprezy śląscy wydawcy zaproponują swoje najnowsze książki (dostępne z rabatem), które podpisywane będą przez autorów biorących udział w targach. Zaplanowano również spotkania autorskie. Ponadto w tym dniu będzie można wziąć udział w poszukiwaniu skarbu diabła z Rudy i w konkursie wiedzy o Karolu Goduli.

W tej edycji „Kakauszali” 26 października zaplanowano Gyburstag Karola Goduli, który rozpocznie się o godz. 17.30, a zakończy o 19.00 wspólną biesiadą. „Będzie to impreza promująca postać Karola Goduli, mająca charakter sympozjonu” – zapowiedział dyrektor Gałuszka.

Karol Godula był żyjącym na przełomie XVIII i XIX w. przedsiębiorcą, okrzykniętym mianem króla cynku. Jego wychowanką była Joanna Schaffgotsch von Schomberg-Godulla z domu Gryzik, jedna z najważniejszych kobiecych postaci śląskiej historii, która pomnożyła otrzymany w spadku majątek Goduli, angażując się także w działalność społeczną, fundując szkoły, sierocińce i kościoły.

źródło: PAP, Mateusz Babak

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna