Aktualności

fot. Hb19821970 / Wikimedia Commons
25.06.2024

Nagroda Pokojowa Księgarzy Niemieckich dla Anne Applebaum

Jak, poinformowała we wtorek agencja dpa, historyczka i publicystka Anne Applebaum otrzymała tegoroczną Nagrodę Pokojową Księgarzy Niemieckich. Jej praca stanowi niezwykle ważny wkład w zachowanie demokracji i pokoju – oświadczyła rada fundacji.

Applebaum należy do grona najważniejszych analityczek autokratycznych systemów rządów i jest uważana za ekspertkę w dziedzinie historii Europy Wschodniej. Wcześnie ostrzegała przed możliwą agresywną polityką ekspansjonistyczną Władimira Putina.

„Dzięki swoim głębokim i poszerzającym horyzonty analizom systemów komunistycznego i postkomunistycznego Związku Sowieckiego i Rosji ujawniła mechanizmy autorytarnego przejmowania i utrzymywania władzy” – napisano w uzasadnieniu rady fundacji. „Dzięki swoim badaniom nad interakcją między gospodarką a demokracją, a także wpływem dezinformacji i propagandy na społeczeństwa demokratyczne, pokazuje, jak kruche są one – zwłaszcza, gdy demokracje są podważane od wewnątrz przez sukces wyborczy autokratów”.

Applebaum urodziła się w Waszyngtonie w 1964 roku w rodzinie żydowskiej. Od dziesięcioleci z przerwami mieszka w Polsce. Jest żoną polskiego ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego i matką dwóch synów – przypomina dpa.

Jest autorką między innymi takich książek jak „Gułag”, „Za żelazną kurtyną” i „Zmierzch demokracji. Zwodniczy powab autorytaryzmu”. W 2004 roku została uhonorowana prestiżową Nagrodą Pulitzera. Ostatnio otrzymała również Nagrodę Carla von Ossietzky'ego 2024 od miasta Oldenburg.

Niemiecka organizacja wydawców i księgarzy (Der Boersenverein des Deutschen Buchhandels) przyznaje nagrodę od 1950 roku w uznaniu dla osobistości, które przyczyniły się do realizacji idei pokoju w literaturze, nauce lub sztuce.

Nagroda jest tradycyjnie wręczana pod koniec Targów Książki we Frankfurcie nad Menem, w tym roku będzie to miało miejsce 20 października. W 2023 roku uhonorowany został brytyjsko-indyjski pisarz Salman Rushdie.

źródło: PAP, Berenika Lemańczyk

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna