Aktualności

09.06.2021

„Miejsce kulturotwórcze”. Filia Gminnej Biblioteki Publicznej w Krzywdzie z siedzibą w Hucie Dąbrowie oficjalnie otwarta [relacja i zdjęcia]

We wtorek 8 czerwca nastąpiło uroczyste otwarcie filii Gminnej Biblioteki Publicznej w Krzywdzie z siedzibą w Hucie Dąbrowie. Przedsięwzięcie zostało dofinansowane na 1 015 435 zł w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa – Priorytet 2 „Infrastruktura Bibliotek 2016-2020”. Operatorem priorytetu jest Instytut Książki.

W uroczystości udział wzięli m.in.: dyrektor GBP w Krzywdzie Małgorzata Prządka, wójt gminy Krzywda Krzysztof Warda, dyrektor Instytutu Książki Dariusz Jaworski, starosta powiatu Łuków Dariusz Jan Szustek, dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Lublinie Tadeusz Sławecki, przedstawiciele: sejmiku województwa lubelskiego, bibliotek publicznych z okolicznych gmin, przedstawiciele huty szkła w Dąbrowie, która również udzieliła wsparcia inwestycji z własnych środków.

Dyrektor Instytutu Książki Dariusz Jaworski w swym przemówieniu podkreślił, że „stworzono miejsce kulturotwórcze”. Do niedawna biblioteka w Hucie Dąbrowie, będąca jedną z dwóch filii Gminnej Biblioteki Publicznej w Krzywdzie, miała swoją siedzibę w miejscowej szkole. W nowym miejscu na dwóch kondygnacjach jest ponad 900 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej, czyli niemal dwa razy więcej niż do tej pory.

W budynku, poza przestrzenią biblioteczną znajdują się: sala komputerowa, miejsce przeznaczone dla dzieci, w którym rodzice mogą pozostawić je pod opieką na czas załatwienia spraw w gminie czy powiecie, duża sala eventowa z pełnym zapleczem gastronomicznym. Biblioteka ma być miejscem wszystkich ważnych wydarzeń w Hucie Dabrowie i jednoczyć środowisko lokalne.

Obiekt otwarcie nawiązuje do miejscowej huty szkła – najstarszego takiego zakładu działającego do dzisiaj w Polsce, która w 2024 będzie obchodzić swoje 200-lecie. W gmachu znajduje się wystawa produktów huty, fotografie przedstawiające pracę dmuchaczy szkła (w hucie większość produkcji odbywa się tradycyjnymi metodami), prezentowane są również zdjęcia i dokumenty z historii huty. Na szczególną uwagę zasługuje mural na klatce schodowej biblioteki przedstawiający zabytkową halę huty, w której ciągle odbywa się produkcja.

Poniżej przedstawiamy zdjęcia z uroczystego otwarcia filii w Hucie Dąbrowie: