Aktualności

08.06.2022

Międzynarodowe Targi Książki i Festiwal Literacki Svět knihy 2022 z polskim udziałem

Już jutro, 9 czerwca, rozpoczną się w Pradze Międzynarodowe Targi Książki i Festiwal Literacki Svět knihy. Organizatorem polskiej prezentacji jest Instytut Książki we współpracy z Instytutem Polskim w Pradze. Tegoroczny program utrzymany będzie w duchu dyskusji na tematy środkowoeuropejskie.

Debata historyków i literaturoznawców odnosić się będzie do Roku Romantyzmu. Politolog Josef Mlejnek i historyk Paweł Ukielski, współautor książki „1989. Jesień Narodów” (1989 – Podzim narodu), przybliżą kontekst upadku komunizmu przed trzydziestoma trzema laty. Piotr Skwieciński i Tomáš Glanc będą dyskutować na temat wojny w Ukrainie i sytuacji w dzisiejszej Rosji. Na spotkaniach autorskich z Klárą Svobodovą i Terezą Semotamovą Mira Marcinów zaprezentuje swój debiut prozatorski „Bezmatek” (Osiřelec), niedawno wydany w czeskim przekładzie.

Zapraszamy na polskie stoisko! Dostępne będą książki polskich autorów w przekładach na język czeski oraz w oryginalnej wersji językowej.

***

PROGRAM:

CZWARTEK, 9 CZERWCA

17:00 / 1989. Jesień Narodów

Knihovna Václava Havla, Ostrovní 129/13, Praha 1

W ciągu jednego „roku cudów” komunizm upadł w całej Europie Środkowej. Co wywołało efekt domina? Debata historyków Petra Blažka i Pawła Ukielskiego na temat książki „1989. Jesień Narodów”.

Współorganizatorzy: Instytut Książki, Instytut Polski w Pradze, Knihovna Václava Havla, Muzeum paměti XX. století, Platforma evropské paměti a svědomí, Nakladatelství Academia

PIĄTEK, 10 CZERWCA

16:00 / Mira Marcinów i Klára Svobodová prezentują swoje książki

Autorský sál – Svět knihy, Výstaviště Holešovice
Śmierć w rodzinie zawsze jest trudna do zaakceptowania. Zarówno Klára Svobodová, jak i Mira Marcinów, doświadczyły odejścia bliskich. Czy napisanie książek o tych wydarzeniach pomogło w poradzeniu sobie z trudnymi przeżyciami?

Po spotkaniu autorki będą podpisywać książki na stoisku wydawnictwa Argo.

Osiřelec (2022) Těhotnej Buddha (2021), Argo

16:00  / Jak pomóc ukraińskim wydawcom?

Sál Literatura jako hlas svobody – Svět knihy, Výstaviště Holešovice

Jakub Pacześniak (Instytut Książki) przedstawi polskie doświadczenia i praktykę.

17:00 / 1989. Jesień Narodów

Sál Evropa – Svět knihy, Výstaviště Holešovice

Co doprowadziło do upadku komunizmu w Czechosłowacji, Polsce, NRD czy na Węgrzech? Monografię „1989. Jesień Narodów” (Academia 2022, przekład Silvia Mitlenerová) przedstawi jej współautor, historyk Paweł Ukielski, a czeską perspektywę przedstawi politolog Josef Mlejnek.

Współorganizator: Nakladatelství Academia

18:00 / Podpisywanie książki „1989. Jesień Narodów”

Polský stánek – Svět knihy, Výstaviště Holešovice

18:00 / Czy możliwa jest „wolna” Rosja?

O polskich i czeskich doświadczeniach ze współczesną Rosją rozmawiać będą Piotr Skwieciński, dziennikarz i były dyrektor Instytutu Polskiego w Moskwie, z którego został wydalony przez stronę rosyjską po wbuchu wojny, oraz slawista i rusycysta Tomáš Glanc, pełniący w przeszłości funkcję dyrektora Centrum Czeskiego w Moskwie.

SOBOTA, 11 CZERWCA

13:00 / Romantyczny zwrot w środku Europy

Literární salon – Svět knihy, Výstaviště Holešovice
Mickiewicz, Mácha, Szewczenko! Dwieście lat temu ukazał się w Polsce przełomowy zbiór poezji „Ballady i romanse”. Joanna Goszczyńska, Olaf Krysowski i Blanka Činátlová będą dyskutować o tym, jak przewrót romantyczny zmienił symboliczne rozumienie narodu oraz o kontekstach romantyzmu w Europie Środkowo-Wschodniej.

15:00 / Praskie święta radości: spotkanie autorskie z podpisywaniem książek

Polský stánek – Svět knihy, Výstaviště Holešovice
Spotkanie z autorem książki opowiadającej o peregrynacji polskiego miłośnika Pragi przez miasto Hrabala, Mozarta i Kafki. Powieść polskiego dziennikarza i pisarza Jacka Pomorskiego w czeskim przekładzie zaprezentuje wydawca Zdenko Pavelka (Novela bohemika).

16:00 / Bezmatek w szafie. Marcinów i Semotamová

Autorský sál – Svět knihy, Výstaviště Holešovice
„Jakie są matki? Matki są zmęczone. Szczególnie stare matki, martwe matki i młode matki”. Dwie autorki ze znakomitym wyczuciem absurdu, czule bawią się na polu doświadczalnym prozy autobiograficznej. Opowieści składają z rozdrobnionych fragmentów. Ich bohaterki włączają i wyłączają swoje życiorysy. Można się śmiać i próbować odnajdywać w książkach swoje doświadczenia i przeżycia.

Powieści Osiřelec (2022) Marcinów i Ve skříni (2018) Semotamovej wydało Nakladatelství Argo.

17:00 / Podpisywanie książki „Bezmatek”
Polský stánek – Svět knihy, Výstaviště Holešovice