Aktualności

24.06.2022

„Maria Stuart” Juliusza Słowackiego – premiera słuchowiska w radiowej Dwójce

Juliusz Słowacki, zainspirowany wydarzeniami na szkockim dworze w XVI wieku, stworzył w 1830 r. opowieść pełną intryg, w której głównym motywem jest żądza władzy. Już w najbliższą niedzielę, 26 czerwca, radiowa Dwójka zaprezentuje słuchowisko „Maria Stuart” oparte na tym dramacie – w adaptacji i reżyserii Anny Wieczur. W obsadzie m.in. Monika Pikuła, Piotr Bajtlik, Modest Ruciński, Adam Ferency. Początek o godz. 19.00.

„Maria Stuart” Juliusza Słowackiego, w przeciwieństwie do wcześniejszego dramatu Friedricha Schillera o tym samym tytule, który koncentruje się na dojrzałym etapie życia królowej Szkocji, dotyczy młodości Marii. Kobieta rządzi na tronie i staje przed poważnymi wyzwaniami w związku z buntem protestanckiej części szlachty. Dodatkowo pretensje do tytułowania go królem zgłasza mąż Marii – Henryk Darnley. W swoim dramacie Juliusz Słowacki zawarł tragiczny los bohaterki, targanej namiętnościami – miłością i żądzą władzy. Otaczają ją mężczyźni, którzy pożądają tego samego – Marii jako kobiety, a może bardziej władzy, którą Maria uosabia i którą posiada.

– Ta opowieść jest o tym, jak bardzo sugestie, insynuacje, podszepty, interpretacje, knucie determinują to, co się dzieje. Jak bardzo to jest nieprzewidywalne, delikatne i kruche, a konsekwencje są realne, twarde i dotyczą życia i śmierci. Niezwykła forma w teatrze radiowym daje wyjątkową możliwość, aby opowieść, którą wszyscy znamy – o miłości i władzy – opowiedzieć w inny, nieoczywisty sposób – mówiła w radiowej Dwójce reżyserka spektaklu Anna Wieczur.

Radiowa adaptacja „Marii Stuart” skupia się na krótkim wycinku z życia szkockiej królowej. Jej biografia, bogata w intrygi, morderstwa i romanse, była wystarczającą inspiracją do stworzenia sztuki, która fabularnie dorównuje najbardziej wymyślnej fikcji literackiej. Stworzone przez Teatr Polskiego Radia słuchowisko wpisuje się w trwający właśnie Rok Romantyzmu.

Historyczny dramat „Maria Stuart” Anny Wieczór to wreszcie bardzo kobiece słuchowisko. – Kiedy mam okazję opowiadać o kobietach, które mają wpływ na rzeczywistość – dzisiejszą czy w przeszłości – myślę o tym, jak bardzo jesteśmy stereotypowi w swoim myśleniu. Silna kobieta nie jest wyjątkiem. Kobiety w ogóle mają w sobie ogromną sprawczość, siłę, ale również empatię, delikatność, subtelność – dodaje Anna Wieczur.

Juliusz Słowacki – „Maria Stuart”; adaptacja i reżyseria: Anna Wieczur; realizacja akustyczna: Agnieszka Szczepańczyk i Maciej Kubera; muzyka: Ignacy Zalewski. Obsada: Monika Pikuła (Maria Stuart, królowa Szkocji), Piotr Bajtlik (Henryk Darnley, mąż Marii Stuart), Maciej Wyczański (Morton, kanclerz), Waldek Barwiński (Rizzio), Modest Ruciński (Botwel, kochanek Marii), Sławek Grzymkowski (Duglas), Tomasz Drabek (Lindsaj), Krzysztof Szczepaniak (Paź Marii Stuart), Michał Klawiter (Nick, błazen Henryka) i Adam Ferency (Astrolog).

Premiera w niedzielę, 26 czerwca, w radiowej Dwójce – w audycji „Wieczór ze słuchowiskiem”; początek o godz. 19.00.