Aktualności

23.09.2019

Literatura polska na XXVI Międzynarodowych Targach Książki – Forum Wydawców we Lwowie

We Lwowie zakończyły się XXVI Międzynarodowe Targi Książki – Forum Wydawców, jedne z największych targów książki na Ukrainie, na których co roku obecna jest literatura z Polski, promowana przez Instytut Książki oraz Instytut Polski w Kijowie.

Imprezie towarzyszyło 700 wydarzeń, w których uczestniczyło ponad 1000 gości z Ukrainy i zagranicy.

Na zaproszenie Instytutu Książki do Lwowa przyjechali: Rafał Kosik, Wojciech Jagielski, Julia Fiedorczuk i Joanna Siedlecka, zaś dzięki wsparciu Instytutu Polskiego w Kijowie ukraińscy czytelnicy mogli spotkać się z Łukaszem Orbitowskim, Anetą Prymaką-Oniszk i Konradem Janczurą.

„Jesteśmy we Lwowie co roku. Przyjechaliśmy z literaturą i pisarzami, ale również z naszym sztandarowym projektem, wielką, trwającą od dwóch lat kampanią »Mała książka - wielki człowiek«. Doświadczeniami tej kampanii dzielimy się z Ukraińcami” - powiedział PAP dyrektor Instytutu Książki Dariusz Jaworski.

W jego ocenie zainteresowanie polską książką na Ukrainie jest ogromne. „Dzieje się tak między innymi dzięki wsparciu dla wydawców ukraińskich poprzez nasz program translatorski. W jego ramach co roku wydajemy po kilkanaście pozycji” - podkreślił w rozmowie telefonicznej.

Podobnie jak w minionych latach, Instytut Książki zaprezentował we Lwowie najciekawsze nowości wydawnicze z Polski oraz premiery przekładów książek polskich autorów na język ukraiński.

Lwowskie targi zakończyły się w niedzielę.

[źródło: PAP, Jarosław Junko]