Aktualności

28.05.2021

Literatura polska na Festiwalu „Leipzig liest extra”

W tym roku targi książki w Lipsku nie odbędą się w tradycyjnej formule stacjonarnej. Instytut Książki wspólnie z lipską filią Instytutu Polskiego w Berlinie oraz niemieckimi wydawcami przygotował jednak cztery wydarzenia online w ramach festiwalu „Leipzig liest extra”, który rozpoczął się wczoraj.

Poniżej przedstawiamy nasz program: 

28 maja

Spotkanie z Jakubem Małeckim wokół premiery niemieckiego przekładu „Rdzy” Jakuba Małeckiego („Rost”, Secession Verlag, tłum. Renate Schmidgall). Otwarte spotkanie online poprowadzi Hans-Christian Trepte.

29 maja

Dyskusja wokół poezji Adama Zagajewskiego i jej recepcji w Niemczech (w maju miała miejsce premiera „Poezji dla początkujących”, Carl Hanser Verlag GmbH & Co.). W spotkaniu prowadzonym przez Bernda Karwena wezmą udział literaturoznawcy: Hans-Christian Trepte i Krzysztof Cieślik.

29 maja

Rozmowa o niemieckich wątkach w wojennym życiorysie Leopolda Tyrmanda w związku z niemieckim wydaniem powieści „Filip” (Frankfurter Verlagsanstalt) w tłumaczeniu Petera Olivera Löwa, z udziałem tłumacza oraz biografa Tyrmanda – Marcela Woźniaka.

30 maja

Dyskusja o niebezpiecznych związkach DDR-PRL z udziałem Markusa Meckela w roli gospodarza oraz historyka Tytusa Jaskułowskiego i dziennikarza Filipa Gańczaka.

*** 

Wszystkie spotkania odbędą się online. Dokładne godziny i linki będą dostępne w programie festiwalu na tej stronie i w kanałach komunikacji Instytutu Książki oraz Instytutu Polskiego w Berlinie.

Zapisy wideo wszystkich dyskusji będą dostępne także po zakończeniu imprezy na naszych stronach www i w kanałach społecznościowych (w obu wersjach językowych).