Aktualności

fot. Daniel Bednarz / Instytut Książki
27.05.2022

„Książki są elementem solidarności”. Panel „Ukraińska książka w Polsce – potrzeby, współpraca, perspektywy” na Targach Książki w Warszawie [relacja i zdjęcia]

Dziś na Targach Książki w Warszawie w foyer Teatru Studio odbył się zorganizowany przez Instytut Książki panel dyskusyjny pt. „Ukraińska książka w Polsce – potrzeby, współpraca, perspektywy”. Wzięli w nim udział dyrektor IK Dariusz Jaworski, dyrektor Ukraińskiego Instytutu Książki Oleksandra Koval, dyrektor i współzałożycielka wydawnictwa ASSA Svitlana Feldman oraz dyrektor Biblioteki Raczyńskich Anna Gruszecka. Rozmowę poprowadziła Gabriela Dul, nasza koordynatorka projektów bookstartowych.

Podczas panelu dyskutowano o wielkim zapotrzebowaniu na książki w języku ukraińskim, działaniach wspierających ukraiński rynek wydawniczy i uchodźców przebywających w Polsce, a także o perspektywach dalszej współpracy różnych podmiotów polskiego i ukraińskiego rynku książki.

„Jesteśmy bardzo wdzięczni całemu światu, jesteśmy bardzo wdzięczni Polsce i Polakom za to, że wspieracie nas w walce. Ale dla nas, dla tych, którzy przyjechali na targi, książka jest amunicją. W czasie tej wojny, a może i wcześniej dowiedzieliśmy się, że książka jest potężnym orężem, które może niszczyć i bronić” – powiedziała na wstępie dyrektor UIK Oleksandra Koval.

Dyrektor Biblioteki Raczyńskich Anna Gruszecka, jednej z pierwszych placówek, które ściągnęły do siebie ukraińskie książki, zaznaczyła ze wzruszeniem, że książki w języku ukraińskim cieszą się wielkim powodzeniem – w pierwszym okresie przychodziły po nie głównie polskie rodziny z ukraińskimi gośćmi.

Dariusz Jaworski, dyrektor Instytutu Książki, zwrócił uwagę na dwie najważniejsze wartości: męstwo i solidarność. „Ukraińcy symbolizują męstwo, my możemy być solidarnością. Książki są elementem tej solidarności” – zaznaczył. Dyrektor przybliżył działania Instytutu na rzecz tłumaczy i uchodźców, podkreślając rolę, jaką odgrywa w tej kwestii współpraca z innymi instytucjami kultury, przede wszystkim bibliotekami. Instytut Książki, zdradził Dariusz Jaworski, planuje także wydanie książki startbookowej dla dzieci z Ukrainy w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek”.

Oleksandra Koval opowiedziała następnie o tym, jak funkcjonuje obecnie kijowski Instytut Książki i jak wygląda sytuacja ukraińskich wydawców, którzy potrzebują wsparcia – także finansowego.

Svitlana Feldman, dyrektor i współzałożycielka wydawnictwa ASSA zauważyła, że Charków, w którym mieści się jej oficyna, był przed wojną miastem z największą liczbą drukarni w Ukrainie, a pod względem liczby wydawnictw ustępował jedynie Kijowowi. Feldman opowiedziała także o swoich pracownikach, którzy przeżyli horror wojny i okupacji, oraz o planach otwarcia filii wydawnictwa w Polsce.

Całą dyskusję można obejrzeć pod tym adresem.

Zapraszamy także do obejrzenia zdjęć Daniela Bednarza z dzisiejszego panelu: