Aktualności

fot. Remigiusz Dettlaff / bibliobus Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Gostyniu
11.05.2023

Kongres bibliotek mobilnych w Cuxhaven – wrześniowa inicjatywa Instytutu Książki

Z okazji trwającego Tygodnia Bibliotek przybliżamy działania Instytutu Książki, które skupiają się właśnie na bibliotekach, bibliotekarzach i współpracy z nimi. Obok stałych kampanii i programów, jak „Mała książka – wielki człowiek” czy „Infrastruktura bibliotek”, w tym roku organizujemy także wyjazd na dwudniowy kongres poświęcony bibliotekom mobilnym, który odbędzie się w niemieckim Cuxhaven w dniach 8-9 września 2023 roku.

Wyjazd może być dobrą okazją do poszerzenia wiedzy na temat bibliotek mobilnych, zdobycia nowych doświadczeń niezbędnych do wdrażania czy rozwijania analogicznych rozwiązań we własnej instytucji.

Jesteśmy przekonani, że idea bibliotek mobilnych – których efektywne działanie obserwuje się od wielu m.in. w Niemczech czy w Skandynawii – jest warta wsparcia, przemyślana i rozwojowa.

Biblioteki mobilne realnie i pozytywnie oddziałują na promocję czytelnictwa, efektywnie minimalizują wykluczenie kulturowe oraz w sposób elastyczny i skuteczny docierają z ofertą kulturalną (nie tylko książkami, ale także np. warsztatami) do odbiorców. Bibliobusy stają się szansą inicjującą pozytywne zmiany głównie w środowiskach wiejskich o ograniczonym dostępie do kultury, w tym oferty bibliotecznej.

Korzystając z różnorodnych międzynarodowych doświadczeń, jakich źródłem są m.in. konferencje branżowe, polskie biblioteki mobilne oraz bibliotekarze zainteresowani tą ideą mogą wypracować modele pracy najbardziej skuteczne i przydatne w rodzimych warunkach, odpowiednio przekształcając wzorce i dostosowując je do potrzeb oraz oczekiwań czytelników i odbiorców.

Wydarzenie odbywać się będzie w dn. 8-9 września 2023 r. w Cuxhaven (okolice Hamburga). Jest to kolejna edycja największej w Europie imprezy branżowej związanej z bibliobusami. Organizatorem jest Komisja Bibliotek Mobilnych przy Niemieckim Związku Bibliotek we współpracy z miastem Cuxhaven. Poprzednia edycja z udziałem ponad 250 uczestników z 15 krajów odbyła się w Hanowerze w 2019 r. Językami konferencji są angielski oraz niemiecki.

Rekrutacja została już zamknięta, a więcej na temat kongresu przeczytać można tutaj.