Aktualności

27.07.2023

Koncert „Herbert. Rekonstrukcja poety” w Teatrze Palladium w Warszawie

28 lipca o godzinie 19:00 w Teatrze Palladium w Warszawie odbędzie się koncert „Herbert. Rekonstrukcja poety”, który upamiętni poetę, twórcę „Pana Cogito” w 25. rocznicę jego śmierci – poinformowało Biuro „Niepodległa”, organizator wydarzenia.

„Widowisko będzie wędrówką przez życie i twórczość jednego z najważniejszych pisarzy polskiej literatury powojennej – od młodości spędzonej we Lwowie, przez wędrówki po Europie, aż po lata działalności w opozycji demokratycznej lat 70. XX wieku” – czytamy na stronie Biura „Niepodległa”.

Historię życia i twórczości Zbigniewa Herberta przybliży widzom Marcin Kwaśny w specjalnie przygotowanych felietonach. Na scenie Teatru Palladium wystąpią, m.in.: Marek Piekarczyk, Tomasz Organek, Dorota Miśkiewicz, Barbara Wrońska, Skubas, Limboski, Abradab i Orkiestra Kameralna Miasta Tychy AUKSO pod kierownictwem Miłosza Wośko.

Podczas koncertu „Herbert. Rekonstrukcja poety” wykonane zostaną wiersze w muzycznych aranżacjach, a część z nich wybrzmi premierowo, np. „Wstydliwe sny”, „Porzucony”, „Małe serce” czy „Ja”. Dzięki nagraniom zarejestrowanym dla Polskiego Radia w trakcie koncertu będzie można również usłyszeć głos samego poety.

„Niezwykłość poezji Zbigniewa Herberta polega na tym, że podejmuje motywy znane od tysiącleci w formie odpowiadającej wrażliwości XX-wiecznego odbiorcy. Koncert »Herbert. Rekonstrukcja poety« będzie antologią najistotniejszych motywów twórczości autora »Pana Cogito«” – napisano w zapowiedzi na stronie Biura „Niepodległa”.

Bezpłatne wejściówki na koncert są dostępne do pobrania TUTAJ. Retransmisję koncertu zaplanowano w TVP Kultura.

Partnerami wydarzenia są Fundacja Universitatis Varsoviensis oraz Teatr Palladium.

Koncert „Herbert. Rekonstrukcja poety” została dofinansowana z budżetu państwa w ramach środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

źródło: Grzegorz Janikowski, PAP

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna