Aktualności

Kamienica Kultury w Jarocinie, fot. Szymon Gruchalski / Instytut Książki

Szanowni Państwo, pragniemy przedstawić jeszcze jedną bibliotekę wartą uwagi. Kamienica Kultury to filia Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Jarocin, mieszcząca się na jarocińskim rynku. Powstawała w latach 2018-2019.

Kamienicę wzniesiono na przełomie XIX i XX wieku – należała wówczas do żydowskiej rodziny Kaffe. Filip i Rosa mieszkali na piętrze, a na parterze prowadzili sklep odzieżowy. Rodzina zginęła w trakcie Holokaustu. Dziś w miejscu sklepu znajduje się „Czytelnia u Rosy i Filipa” i wypożyczalnia książek. W jej obrębie urządzono przestrzeń nazwaną tytułem filmu Sławomira Kryńskiego – „Dziecko szczęścia”. Zdjęcia do tej produkcji realizowano w 1990 roku właśnie w kamienicy Rynek 17 w Jarocinie.

Na piętrach budynku działają m.in. pracownia komputerowa „Sala z kopytem”, „Sala Zgody” i przestrzeń pod nazwą „Szyte na miarę”, wykorzystywana przez młodzież. To z kolei nawiązania do istniejących w kamienicy za czasów PRL-u zakładu szewskiego, sklepu Spółdzielni Produkcyjno-Handlowej „Zgoda” i nielegalnego zakładu krawieckiego prowadzonego przez przedwojennego jarocińskiego krawca. Na dachu Kamienicy Kultury znajduje się tzw. „Taras kopciuszków”, ponieważ lokatorami kamienicy przed jej remontem i rozbudową na potrzeby biblioteki były właśnie te ptaki. Na ścianie tarasu znajdują się budki lęgowe, do których kopciuszki wróciły po zakończeniu prac budowlanych.

Kamienica Kultury w Jarocinie jest przykładem tworzenia nowoczesnej infrastruktury bibliotek z zachowaniem tożsamości miejsca i pamięci o ludziach, którzy byli z nim związani. Na ścianach poszczególnych pomieszczeń prezentowane są krótkie historie, a pracownicy biblioteki wciąż dokonują rejestracji wspomnień mieszkańców Jarocina, którzy mieszkali i pracowali w kamienicy pod tym adresem. Kamienica Kultury jest również przykładem inwestycji, której realizację poprzedziły szerokie konsultacje społeczne przeprowadzone z młodzieżą, seniorami i przedstawicielami biblioteki. Dzięki temu projektanci mogli zaproponować mieszkańcom Jarocina najbardziej funkcjonalne i oczekiwane rozwiązania.

***

Zdjęcia wykonane przez Szymona Gruchalskiego w Kamienicy Kultury, będącej filią Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Jarocin, powstały na potrzeby wydanego przez Instytut Książki zbioru „Dobre miejsca. Reporterska podróż po bibliotekach”.

Publikację można bezpłatnie pobrać z naszej strony – „Dobre miejsca. Reporterska podróż po bibliotekach”.

Szymon Gruchalski – od 12 lat fotoreporter agencyjny, freelancer, twórca foto i wideo. Fotografuje na największych imprezach sportowych na świecie (np. Tour de France). Uprawia kolarstwo romantyczne.