Aktualności

fot. Krzysztof Dubiel
30.06.2020

„Kalendarz i klepsydra” Tadeusza Konwickiego w radiowej Dwójce

W Dwójkowym cyklu „Książka do słuchania” nowa lektura! To wybrane fragmenty popularnej książki Tadeusza Konwickiego – „Kalendarz i klepsydra” - w interpretacji Szymona Kuśmidra.

W tej wydanej w 1976 roku książce Tadeusz Konwicki, pisarz i reżyser, porusza wiele wątków i tematów, opisuje współczesnych pisarzy i artystów, odnosi się do życia społeczno-kulturalnego, wreszcie przywołuje swoje dzieciństwo i młodość spędzone na Wileńszczyźnie.

Na początku "Kalendarza i klepsydry" pisarz zapowiada:

„Wiele lat trzymałem się fabuły, tego mocnego łańcucha, co skuwa rozwichrzone słowa. Ile razy, poniesiony nadmierną ambicją, odchodziłem od fabuły, zaczynałem się pieścić prozą refleksyjną czy jak ją tam zwać, tyle razy ponosiłem sromotną klęskę. Wobec tego właśnie z zabobonnym lękiem chwytałem się zawsze fabuły, akcji, sensacyjnego wydarzenia. Ta fabuła prowadziła mnie jak ślepca po trzęsawiskach powieściopisarstwa.

No i wreszcie znudziła się, znudziła się zwykle i po prostu, niczym monotonna, automatyczna czynność wykonywana przez wiele lat. I pomyślałem sobie, że byłoby miło pisać od chwili do chwili, od zachcenia do zachcenia, od przypadku do przypadku.

(…) Najmilej byłoby napisać prawdę. Całą prawdę o czasach, o ludziach współczesnych i o sobie. Ale jest to niewykonalne z wielu powodów. Nie umiem pisać do szuflady.

(…) Obiecuję lekturę żywą i pełną niespodzianek. To będzie, mimo wszystko, książka sensacyjna…”.

Fragmenty książki na antenie Dwójki czyta Szymon Kuśmider.

Audycja powstaje we współpracy ze Społecznym Instytutem Wydawniczym „Znak”.

***

Na "Książkę do słuchania" od poniedziałku do piątku o godz. 19.15 zaprasza Małgorzata Szymankiewicz.