Aktualności

03.10.2023

Jutro rozpoczynają się Targi Książki LIBER w Madrycie – Polska gościem honorowym

Jutro rozpoczynają się Targi Książki LIBER w Madrycie, na których Polska – za sprawą Instytutu Książki – pełni rolę gościa honorowego. Główna część wydarzenia potrwa od 4 do 6 października, jednak już dziś wieczorem odbędzie się uroczyste otwarcie targów. Oficjalna inauguracja imprezy będzie miała miejsce o godzinie 19:00, zaś otwarcie polskiego stoiska targowego – o godzinie 20:00.

Międzynarodowe Targi Książki LIBER są najważniejszym wydarzeniem branży wydawniczej w Hiszpanii i hiszpańskojęzycznej części Ameryki Łacińskiej. Impreza odbywa się co roku, na przemian w Barcelonie i Madrycie. Targi skupiają wydawców, agentów literackich i innych uczestników nie tylko z Hiszpanii, ale z całego hiszpańskojęzycznego rynku wydawniczego.

W tym roku szczególną rolę podczas Targów Książki LIBER odgrywa Polska, która jest gościem honorowym imprezy. Na polskim stoisku o łącznej powierzchni 120 m2 zaprezentuje się 21 polskich wystawców z branży. Wśród nich znalazły się wydawnictwa, agencje literackie, drukarnie, instytucje kultury i inne podmioty związane z polskim rynkiem wydawniczym. Do Madrytu pojechali z nami: Adamada, ArtRage, BZGraf, Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu, Domirea, DTAgency, Grupa Wydawnicza Foksal, Fundacja Historia.pl, inkBOOK, Międzynarodowe Centrum Kultury, Agencja KaBooks, Mamania / Grupa Wydawnicza Relacja, OZGraf, Papierowy Motyl, PKB GROT, Rosikon Press, Topo Sármata, Tytuł, Wydawnictwo Kobiece, Wydawnictwo Literackie i Wydawnictwo Poznańskie.

Polskie stoisko będzie przestrzenią do rozmów zarówno z wydawcami, jak i przedstawicielami Instytutu Książki. W programie zaplanowano część branżową – prezentacje i debaty, które będą okazją do wymiany doświadczeń z przedstawicielami hiszpańskiego i hiszpańskojęzycznego rynku książki. W ramach targów odbędzie się szereg spotkań związanych m.in. z rozwojem literatury dziecięcej, programami czytelniczymi czy nowymi technologiami na rynku książki. We współpracy z Instytutem Polskim w Madrycie zorganizowane są również wydarzenia towarzyszące, dzięki którym uczestnicy będą mogli poznać bogatą ofertę kulturalną Polski, także pozaliteracką. Szczegółowy program polskiej prezentacji, przygotowany w języku hiszpańskim, można zobaczyć TUTAJ.

Głównym celem obecności Polski w charakterze gościa honorowego na Targach Książki LIBER jest wzmocnienie obecności polskiej literatury w Hiszpanii. To także doskonała okazja do nawiązania nowych kontaktów na rynku latynoamerykańskim. Warto zaznaczyć, że zazwyczaj gościem honorowym na targach LIBER są kraje z Ameryki Łacińskiej, wybór Polski jest zatem ogromnym wyróżnieniem.

Udział w targach LIBER w roli gościa honorowego wpisuje się w strategię wzmacniania obecności na rynkach zagranicznych w ramach trzyletniego cyklu. W ubiegłym roku Instytut Książki wziął aktywny udział w targach w Barcelonie, zaś na 2024 rok planowane są kolejne inicjatywy utrwalające obecność polskiej literatury w Hiszpanii.

W tym roku Instytut Książki weźmie aktywny udział także w innym istotnym wydarzeniu w świecie hiszpańskojęzycznym – Międzynarodowych Targach Książki w meksykańskiej Guadalajarze, gdzie gościem honorowym będzie Unia Europejska.

***

Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.