Aktualności

fot. IK
27.07.2020

Instytut Książki na Międzypokoleniowym Festiwalu Literatury Dziecięcej Ojce i Dziatki [relacja i zdjęcia]

Rejs statkiem „Pirat” zainaugorwał w minionym tygodniu w Sopocie tegoroczny Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej Ojce i Dziatki. Kapitanem wyprawy był ambasador festiwalu, Józef Wilkoń – wybitny, wielokrotnie nagradzany artysta, twórca wielu książek dla najmłodszych. Jego dzieła wszystkie przedszkolaki mogą poznać m.in. dzięki naszej bibliotecznej odsłonie kampanii „Mała książka – wielki człowiek”, w ramach której otrzymują zilustrowaną przez niego książkę „Pierwsze czytanki dla…”.

Józef Wilkoń przeprowadził dla najmłodszych warsztaty rozwijające wyobraźnię – pokazywał, jak barwne plamy farb mogą dzięki naszej kreatywności zamieniać się w niepowtarzalne obrazy, biegnące konie czy finezyjne ryby.

Dla dzieci nie zabrakło też innych warsztatów doskonalących umiejętności, które każdy mały i duży żeglarz powinien mieć: uczestnicy festiwalu uczyli się zatem wiązania węzłów żeglarskich, spotkali się z piratem i słuchali czytanych przez niego morskich opowieści, mogli też dowiedzieć się, jakie morskie ssaków żyją w Bałtyku.

Pod poniższym adresem można obejrzeć zdjęcia z wydarzenia i relację filmową:

https://www.facebook.com/MiedzypokoleniowyFestiwal/videos/282162953009733

W pozostałe dni festiwalu w Sopocie i Gdyni odbyły się warsztaty dla dzieci, spotkania literackie i autorskie. Uczestnicy mogli uczestniczyć w nich na miejscu, ale też dzięki spotkaniom na żywo on-line. Zapisy transmisji spotkań znajdziecie na Facebooku wydarzenia – zachęcamy do obejrzenia.

W ramach festiwalu w Sopotece została zorganizowana wystawa „Kotki, liski, tygryski… czytam o wszystkim!”, którą przygotował Instytut Książki . Do 5 sierpnia wciąż możecie tam obejrzeć ilustracje Józefa Wilkonia z książki „Pierwsze czytanki dla…”.

Kolejna odsłona tegorocznego Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej Ojce i Dziatki odbędzie się 8 sierpnia w Opolu – już dziś serdecznie zapraszamy!