Aktualności

26.06.2023

Inscenizacja „Odprawy Posłów Greckich” Jana Kochanowskiego w tłumaczeniu Charlesa Kraszewskiego [relacja i zdjęcia]

W sobotę w Stratford-upon-Avon w ramach kolejnej edycji festiwalu Shakespeare & Poland w teatrze The Bear Pit odbyła się inscenizacja Odprawy Posłów Greckich Jana Kochanowskiego w tłumaczeniu Charlesa Kraszewskiego i reżyserii Jasona Morella. Festiwal organizował Instytut Kultury Polskiej w Londynie, a jego partnerem był Instytut Książki.

Po występie zorganizowano dyskusję z udziałem Morella, Charlesa Kraszewskiego, aktorów Royal Shakespeare Company. Całość moderował prof. Tony Howard z Warwick University. Jak zauważyła Marta de Zuniga, dyrektorka Instytutu Kultury Polskiej w Londynie: „Morell pracował już wcześniej z tekstami Jana Kochanowskiego, w zeszłym roku reżyserował Treny i zinterpretował je w kluczu współczesnym – relacji między ojcem a córką, ojcem a matką, ojcem a żoną”.

W ubiegłym roku przy okazji festiwalu w Stratford-upon-Avon odsłonięto także pomnik Jana Kochanowskiego. Inicjatywa miała zwrócić uwagę na podobieństwa obu twórców – zarówno biograficzne, jak i w artystyczne.

Pomnik wykonany przez brytyjskiego rzeźbiarza Andrew Lilleya można oglądać w ogrodach domu Anne Hathaway, w którym dzieciństwo spędziła późniejsza żona Szekspira.