Aktualności

Mediateka Grodzisk Mazowiecki, fot. Szymon Gruchalski / Instytut Książki
10.05.2023

„Infrastruktura bibliotek” od lat zmienia polskie biblioteki

„Infrastruktura bibliotek” to działanie, będące częścią wieloletnich programów rządowych – Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa i Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 – którego głównym celem jest inwestowanie w infrastrukturę bibliotek publicznych w Polsce. W ostatnich latach ze wsparcia skorzystały już setki bibliotek, a efekty działania widać już na pierwszy rzut oka.

Aktualnie trwająca „Infrastruktura bibliotek 2021-2025” jest kontynuacją oraz rozwinięciem Priorytetu „Biblioteka+. Infrastruktura bibliotek” realizowanego w latach 2011-2015 oraz Priorytetu 2 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa z lat 2016-2020. Tylko w ostatnim, drugim naborze przeprowadzonym w ramach „Infrastruktury bibliotek 2021-2025” (wraz z odwołaniami) dofinansowanie na łączną kwotę ponad 78 milionów złotych uzyskało 49 bibliotek. Najwyższe dofinansowania opiewają na kwotę 2 250 000 zł, a najniższe – 500 000 zł.

Biblioteki wkraczają w przyszłość

„Dzięki poprzedniej edycji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w XXI wiek weszło ponad 200 obiektów. Obecnie na realizację inwestycji bibliotecznych przeznaczamy prawie 300 milionów złotych” – powiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. dr. hab.  Piotr Gliński podczas zeszłorocznej konferencji prasowej odbywającej się z okazji ogłoszenia wyników drugiego naboru do „Infrastruktury bibliotek 2021-2025”.

Powyższe liczby same w sobie muszą działać na wyobraźnię, jednak jeszcze większe wrażenie robią konkretne, namacalne efekty w postaci zmodernizowanych, spełniających najwyższe światowe standardy bibliotek. Aby udowadniać, że biblioteka może być nie tylko miejscem, z którego wypożycza się książki, ale także nowoczesnym centrum kultury, mającym ogromny wpływ na życie lokalnych społeczności, staramy się na różne sposoby promować najbardziej udane realizacje w ramach „Infrastruktury bibliotek”. Mamy nadzieję, że to, czego udało się dokonać w niektórych bibliotekach, zainspiruje kolejnych beneficjentów.

W lutym tego roku opublikowaliśmy na przykład zbiór reportaży „Dobre Miejsca. Reporterska podróż po bibliotekach”, opatrzonych świetnymi zdjęciami Szymona Gruchalskiego, w którym zarówno reportażyści, jak i fotograf ukazują biblioteki korzystające z „Infrastruktury bibliotek” jako miejsca nowoczesne, pełna życia i dostosowane do potrzeb lokalnych społeczności. Wcześniej na kanale Instytutu Książki na YouTube opublikowaliśmy z kolei cykl videoreportaży „Dobra biblioteka”, w którym również przedstawiamy biblioteki będące beneficjentami „Infrastruktury bibliotek”. Gorąco zapraszamy do zapoznania się z materiałami! 

Czas na przygotowania

Obecnie trwają prace nad aktualizacją dokumentów programowych dotyczących realizacji NPRCz 2.0, Priorytet 2, K.I. 2.1. „Infrastruktura bibliotek 2021-2025”. Bezzwłocznie po ich zakończeniu Instytut Książki ogłosi kolejny nabór wniosków – najprawdopodobniej na zadania rozpoczynające się od 2024 roku.

Tymczasem, w oczekiwaniu na kolejny nabór wniosków, zapraszamy potencjalnie zainteresowanych bibliotekarzy i lokalne władze do zapoznania się z zasadami konkursu i rozpoczęcia przygotowań do złożenia wniosku w przyszłości. Aby ułatwić ten proces potencjalnym beneficjentom, prowadzimy działania upowszechniające i informacyjne w całym kraju.

Przedstawicieli instytucji zainteresowanych działaniami w ramach „Infrastruktury bibliotek 2021-2025”, prosimy o kontakt z osobami, których dane podane są w zakładce poświęconej programowi (sekcja „Kontakt”). Przedstawiciele Instytutu Książki podadzą terminy najbliższych spotkań organizowanych w terenie i wirtualnie lub umówią spotkanie indywidualne.