Aktualności

grafika informacyjna / materiał organizatora
18.09.2023

Inauguracja wystawy „Rymkiewicz. Encyklopedia” w Muzeum Literatury już jutro

Wystawa „Rymkiewicz. Encyklopedia” w Muzeum Literatury będzie pierwszą tak obszerną prezentacją dorobku zmarłego przed rokiem poety i zarazem pierwszym wydarzeniem związanym z Festiwalem Rymkiewiczowskim, który odbędzie się na początku listopada. Współorganizatorem wystawy i Festiwalu jest Instytut Książki. Wernisaż już jutro o godz. 18.00, a pierwsze oprowadzanie przygotował na niedzielę Mariusz Cieślik.

Jarosław Marek Rymkiewicz był badaczem szczegółów, które – oglądane pod lupą – stały się punktem wyjścia do opowieści o Mickiewiczu, Słowackim, Leśmianie, Fredrze w sposób w polskiej literaturze wcześniej nieznany. Opisywał też najważniejsze momenty z historii Polski, co zawsze rozbudzało gorące dyskusje.

Dziś to on sam staje się przedmiotem badania. W wystawie „Rymkiewicz. Encyklopedia” realizatorzy posłużyli się metodą bohatera, żeby opowiedzieć o jego życiu i twórczości. Tytuł „Rymkiewicz. Encyklopedia” nawiązuje do książek, które pisarz poświęcił wielkim romantykom. 40 haseł prowadzi widza przez najważniejsze dla Rymkiewicza tematy, miejsca i przedstawia najważniejsze dla niego osoby. Jest Mickiewicz i Iwaszkiewicz, Ewa i matka, masakra i sny, Milanówek i Wigry.

Struktura encyklopedii jest oczywiście umowna, a porządek alfabetyczny złudny. Jak z rozrzuconych fragmentów złożyć czyjeś życie? W jakim porządku opowiedzieć najważniejsze myśli? Jakie rzeczy pokazać, żeby zobrazowały osobę? Takie pytania, stawiają sobie twórcy wystawy, a są to przecież pytania, które Rymkiewicz zadawał wielokrotnie w swoich książkach, przyglądając się losom wielkich pisarzy.

Twórcy ekspozycji oddali głos samemu bohaterowi. Znajdziemy tu wiele cytatów i wierszy, będziemy mogli również posłuchać nagrań Rymkiewicza i zobaczyć go na ekranie. Pokazane zostaną rękopisy poety i przedmioty osobiste, a także eksponaty ze zbiorów Muzeum Literatury. Widzowie mogą wyjść z wystawy z własnym tomikiem wierszy, zbierając utwory umieszczone przy kolejnych hasłach.

Wystawie będą towarzyszyć specjalne oprowadzania dla publiczności przygotowane przez pisarzy i polonistów (Mariusz Cieślik, Przemysław Dakowicz, Krzysztof Koehler) oraz spacery historyczno-literackie śladami książki Jarosława Marka Rymkiewicza „Wieszanie”.

Pierwsze oprowadzanie w niedzielę 24 września o godz. 13.00 przygotował Mariusz Cieślik.

Wystawę będzie można odwiedzać do 12 listopada.

***

  • Kurator wystawy: Izabela Michalska, Fundacja Evviva L’Arte/Festiwal Rymkiewiczowski
  • Scenariusz: Przemysław Dakowicz, Izabela Michalska, Jakub Wolak, Jerzy Ziemacki
  • Konsultacja historyczno-literacka: Przemysław Dakowicz
  • Scenariusz spaceru literackiego: Jerzy Ziemacki
  • Opracowanie materiałów audiowizualnych: Daria Chibner, Marcin Jania
  • Projekt scenografii: Dariusz Kunowski
  • Projekt grafik: Norbert Strukow
  • Realizacja: Tomasz Marzec, Pracownia plastyczna

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach zadania „Przygotowanie i realizacja I edycji Festiwalu Rymkiewiczowskiego”.