Aktualności

27.04.2020

Gęba i forma, czyli „Ferdydurke” do słuchania w radiowej Czwórce

Radiowa Czwórka idzie z odsieczą tegorocznym maturzystom: dziennikarze stacji przygotowują rozmaite „pomoce naukowe”, powtórki przedmiotów maturalnych i omówienia lektur. Już od poniedziałku będzie można słuchać radiopowieści „Ferdydurke” Witolda Gombrowicza.

Od 27 kwietnia codziennie o godz. 15.40, czas na powtórkę z wielkiej literatury. Na liście maturalnych lektur jest kilkadziesiąt pozycji, a ich treść przypomnieć sobie można w bardzo przyjemny sposób dzięki spektaklom Teatru Polskiego Radia. Po „Lalce” Bolesława Prusa przyszli maturzyści będą mogli odświeżyć sobie znajomość „FerdydurkeWitolda Gombrowicza. 25-odcinkowe słuchowisko zrealizowane przez Teatr Polskiego Radia wyreżyserował Waldemar Modestowicz.

Razem z trzydziestoletnim Józiem powrócimy do czasów szkolnych, żeby popatrzeć, jakie gęby przyprawia nam świat i jak niemożliwa jest droga do dorosłości. W roli głównego bohatera usłyszymy Jarosława Gajewskiego, w obsadzie same znakomitości: Piotr Adamczyk, Jacek Braciak, Grzegorz Damięcki, Adam Ferency, Małgorzata Kożuchowska, Agata Kulesza, Wojciech Malajkat, Wiesław Michnikowski, Małgorzata Niemirska, Henryk Talar, Krystyna Tkacz, Krzysztof Wakuliński i inni.

„Ferdydurke” to wybitna i niezmiennie aktualna powieść Witolda Gombrowicza, opublikowana w 1937 roku: bardzo zabawna w swej formie, choć jej wymowa może być dramatyczna. Pisarz bez wątpienia był mistrzem satyry, parodii i groteski w literaturze polskiej. W „Ferdydurke” Gombrowicz stosuje mechanizmy absurdu i groteski poprzez klasyczne łączenie elementów do siebie nieprzystających, tworzy fałszywe ciągi przyczynowo-skutkowe, bawi się językiem, igra z nim, celowo popełnia błędy. Frazy Gombrowicza na stałe weszły do polszczyzny.

Wszystkich miłośników twórczości Gombrowicza – nie tylko maturzystów – zapraszamy do słuchania codziennie o godzinie 15.40.

A więcej powtórek z maturalnych przedmiotów na antenie Czwórki – szczegóły TUTAJ

***

Czwórki można słuchać na stronie www.czworka.online, w systemie cyfrowym DAB+ oraz poprzez aplikację Player Polskie Radio.