Aktualności

23.09.2018

Finał XXV Forum Wydawców we Lwowie [relacja i zdjęcia]

Dziś ostatni dzień jubileuszowego XXV Forum Wydawców we Lwowie. W sobotę 22 września na targach i towarzyszącym im festiwalu literackim odbyło się kilkanaście wydarzeń z udziałem polskich autorów, którzy pojawili się we Lwowie na zaproszenie Instytutu Książki.

Z ukraińską publicznością spotkał się Bronisław Wildstein. Spotkanie, które poprowadził znany dziennikarz niezależnej Espresso TV Anton Borkowski, toczyło się m.in. wokół ostatniego zbioru esejów Wildsteina O kulturze i rewolucji, wpisując się w cykl imprez poświęconych wiodącemu tematowi tej edycji targów, jakim był „rynek wolności”. Uczestników spotkania żywo interesowały także wnioski, jakie Ukraina może wyciągnąć z polskich doświadczeń transformacji ustrojowej, której mechanizmy opisywane były przez Wildsteina w jego wcześniejszych książkach.

W sobotę intensywny dzień we Lwowie miał także Jacek Dukaj prezentujący we współpracy z wydawnictwem Astrolabium ukraiński przekład Lodu. Autor był gościem poranka w ukraińskiej telewizji, podpisywał książki na stoisku wydawcy i wraz z tłumaczem swojej książki, Andrijem Pawłyszynem, zaprezentował ją na wieczornym spotkaniu we lwowskim Press Clubie. Dziś, podczas ostatniego dnia targów wziął także udział – m.in. wraz z Wojciechem Miłoszewskim – w dyskusji o kondycji polskiej fantastyki. 

Bronka Nowicka, która wystąpiła ze swoją prozą poetycką na sobotniej, festiwalowej „Nocy poetów”, spotkała się dziś z miłośnikami poezji na targach.

W sobotę we Lwowie miała miejsce także prezentacja ukraińskiego przekładu Narzeczonej Schulza z udziałem Agaty Tuszyńskiej. Na zaproszenie Konsulatu Generalnego RP we Lwowie odbyło się spotkanie z Andrzejem Franaszkiem poświęcone postaci wielkiego lwowianina, Zbigniewa Herberta. Z kolei na zaproszenie Instytutu Polskiego w Kijowie z okazji ukraińskiej premiery Morfiny z publicznością spotkał się Szczepan Twardoch.