Aktualności

13.12.2018

Finał akcji Czytaj PL i „Upoluj swoją książkę”. Poznaliśmy „Ambasadorów Czytaj PL” i „Krzewicieli Inkunabułów”

Czytaj PL, największa w Polsce (i najpewniej na świecie) akcja promująca czytelnictwo, ponownie zakończyła się wielkim sukcesem. 95 tysięcy – tyle książek przeczytali w tym roku jej uczestnicy, a aż 1200 osób wzięło udział w konkursach na najlepszego Ambasadora akcji oraz Krzewiciela Inkunabułów. Nagrodzono osoby, które w  najbardziej kreatywny i niebanalny sposób zarażały innych miłością do książek, a swoją „receptą” na promocję czytelnictwa  podzieliły się z nami w mediach społecznościowych.

Tegorocznej edycji Czytaj PL po raz kolejny towarzyszyła akcja „Upoluj swoją książkę”. Dzięki niej plakaty dające dostęp do e-bestsellerów pojawiły się łącznie w tysiącu szkół średnich w Polsce i Wielkiej Brytanii. Akcja miała też prawdziwą armię Ambasadorów: 1000 uczniów, ubranych w koszulki z zabawnymi, zagadkowymi hasłami („Szafiarka foliałów” oraz „Eksponent almanachów”) i QR-kodem dającym dostęp do książek, zachęcało do czytania koleżanki i kolegów w swoich szkołach oraz w mediach społecznościowych.

„Akcja Czytaj PL oraz jej szkolna odsłona »Upoluj swoją książkę« udowadniają, że młodzi ludzie jednoczą się wokół idei promocji czytelnictwa – potrafią się wspólnie inspirować i mobilizować. To daje duże nadzieje na podniesienie poziomu czytelnictwa w Polsce” – uważa Dariusz Jaworski, dyrektor Instytutu Książki, partnera strategicznego Czytaj PL i pomysłodawcy akcji „Upoluj swoją książkę”.

W konkursie na najlepszego Ambasadora akcji Czytaj PL uczniowie prześcigali się w świetnych pomysłach na to, jak zachęcać do czytania swoich znajomych – w przestrzeni szkolnej i internecie. Badania dotyczące czytelnictwa wielokrotnie pokazywały, że inne osoby czytające, szczególnie te z naszego najbliższego otoczenia – rodzina i przyjaciele – mają istotny wpływ na to, czy sami chętnie sięgamy po książki oraz na nasze preferencje czytelnicze. Mamy wielką nadzieję, że zaangażowanie Ambasadorów przyczyni się do większego zainteresowania literaturą wśród  ich rówieśników oraz wykorzystywania nowych technologii i mediów społecznościowych w rozwoju czytelniczej pasji.

Nagrodzone prace konkursowe można obejrzeć tutaj:  https://czytajpl.pl/2018/12/11/ogloszenie-wynikow-konkursu-dla-ambasadorow-czytaj-pl-i-krzewiciele-inkunabulow/

Wszystkim nagrodzonym uczestnikom serdecznie gratulujemy!