Aktualności

30.08.2019

Festiwal „Opętani Literaturą” od niedzieli we Wsoli i Radomiu

Festiwal „Opętani Literaturą”, towarzyszący Nagrodzie Literackiej im. Witolda Gombrowicza, rozpocznie się w niedzielę w muzeum pisarza we Wsoli (Mazowieckie). W festiwalu wezmą udział literaturoznawcy, krytycy, pisarze i tłumacze z Polski, Francji i Niemiec.

Tegoroczny festiwal odbywa się pod hasłem „Literatura, czyli półwieczność”. Tytuł nawiązuje do obchodów 50. rocznicy śmierci Witolda Gombrowicza, która przypadała 24 lipca.

Festiwal rozpocznie lektura kolejnej części „Opętanych”. Czytanie fragmentów sensacyjnej powieści Gombrowicza jest stałym punktem kolejnych edycji imprezy. W tym roku organizatorzy powierzyli to zadanie aktorce Dorocie Segdzie.

W kolejnych dniach festiwalu zaplanowano spotkania z literaturoznawcami, krytykami, pisarzami. Imprezy będą odbywać się we Wsoli oraz w Radomiu.

Na zakończenie festiwalu, 15 września, odbędzie się wręczenie Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza, przyznawanej za debiut literacki roku.

W tym roku do nagrody nominowano Olgę Hund za „Psy ras drobnych”, Katarzynę Pochmarę-Balcer za „Lekcje kwitnienia”, Jakuba Tabaczka za „Czytajcie, co jest Wam pisane”, Annę Wiśniewską-Grabarczyk za „Porzeczkowego Josefa” oraz Łukasza Zawadę za „Fragmenty dziennika SI”

Nagroda przyznana zostanie po raz czwarty. W 2016 r. kapituła, której przewodniczy krytyk i historyk literatury, znawca twórczości Gombrowicza prof. Jerzy Jarzębski, wskazała ex aequo dwoje laureatów: Macieja Hena za powieść „Solfatara” oraz Weronikę Murek za zbiór opowiadań: „Uprawa roślin południowych metodą Miczurina”. W 2017 r. nagrodę otrzymała Anna Cieplak za książkę „Ma być czysto”, a w 2018 r. Marcin Wicha, autor „Rzeczy, których nie wyrzuciłem”.

Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza ustanowił w 2015 r. samorząd Radomia. Organizatorami konkursu są prezydent miasta Radomia i Muzeum im. Witolda Gombrowicza we Wsoli. Honorowy patronat nad konkursem objęła wdowa po pisarzu, Rita Gombrowicz. Mecenasem nagrody jest radomski przedsiębiorca Jarosław Krzyżanowski.

[źródło: PAP]