Aktualności

Justyna Bednarek, fot. Instytut Książki
30.10.2023

Dobiegły końca 26. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie [podsumowanie i zdjęcia]

Wczoraj zakończyła się 26. edycja Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie – jednej z najważniejszych imprez branży książkowej w Polsce. W tym roku w trwających od 26 do 29 października targach wzięło udział prawie 500 wystawców i ponad 800 autorów, zaś frekwencja wyniosła aż 52 000 odwiedzających. Na stoisku przygotowanym przez Instytut Książki promowani byli w tym roku głównie wydawcy regionalni oraz „Wnuczka antykwariusza” – najnowsza książka Justyny Bednarek z ilustracjami Emilii Dziubak stworzona specjalnie na potrzeby kampanii „Mała książka – wielki człowiek”.

Mottem tej edycji targów był pierwszy wers wiersza Wisławy Szymborskiej „Urodziny” – „Tyle naraz świata ze wszystkich stron świata”, które mogło wskazywać m.in. na różnorodność literatury prezentowanej podczas imprezy. W odbywających się już od 1997 roku targach tradycyjnie wzięli udział wystawcy prezentujący książki ze wszystkich literackich dziedzin: od literatury pięknej, poprzez książki naukowe i popularnonaukowe, aż po książki młodzieżowe. Wśród autorów, którzy w ciągu czterech dni targowych spotkali się z czytelnikami, znaleźli się m.in. Jacek Dukaj, Szczepan Twardoch, Wojciech Chmielarz, Katarzyna Bonda, Jacek Dehnel, Roma Ligocka, Max Cegielski, Katarzyna Nosowska, Grzegorz Kasdepke czy Weronika Marczak.

26. Międzynarodowe Targi Książki odbyły się Międzynarodowym Centrum Targowo-Kongresowym EXPO Kraków. Podczas imprezy tradycyjnie wręczono kilka wyróżnień, m.in. tytuły ambasadora Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie oraz 26. edycji Konkursu im. Jana Długosza na najlepszą książkę naukową lub popularnonaukową z dziedziny humanistyki. W tym roku jej laureatem został Konstanty Gebert, autor książki „Ostateczne rozwiązania. Ludobójcy i ich dzieło”.

W ramach obecności na krakowskich targach Instytut Książki przygotował dwa połączone ze sobą stoiska. Jedno z nich przeznaczone było dla książek i czasopism wydawanych przez IK, natomiast drugie – dla wydawców regionalnych.

Wydarzenia Instytutu Książki

Na stoisku odwiedzający mogli zapoznać się m.in. z wydawanymi przez IK czasopismami i książkami. Największy nacisk podczas tegorocznej edycji targów został jednak położony na promocję najnowszej publikacji związanej z kampanią „Mała książka – wielki człowiek”, czyli „Wnuczka antykwariusza” Justyny Bednarek z ilustracjami Emilii Dziubak. 

„Wnuczka antykwariusza” to najnowsza książka wydana w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek”, która w listopadzie i grudniu zostanie przekazana pierwszoklasistom. W ramach prowadzonego od 7 lat programu proczytelniczego, IK rozdaje specjalnie przygotowane Wyprawki Czytelnicze dzieciom w różnym wieku. Projekt podzielony jest na trzy części. W ramach pierwszej wyprawki rozdawane są rodzicom noworodków na oddziałach położniczych. W ramach drugiej trafiają do dzieci w wieku przedszkolnym za pośrednictwem bibliotek publicznych. W ramach trzeciej – do pierwszoklasistów. To właśnie do tych ostatnich – świeżo upieczonych uczniów pierwszych klas szkół podstawowych – począwszy od tej edycji programu trafi „Wnuczka antykwariusza”.

Książka Justyny Bednarek z ilustracjami Emilii Dziubak była w szczególny sposób promowana przez Instytut Książki podczas Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie. W sobotę 28 października o godzinie 15:00 na stoisku IK pojawiła się sama Justyna Bednarek, która podpisywała egzemplarze „Wnuczki antykwariusza”. Chętni, którzy pojawili się tam, mogli otrzymać książkę ze specjalną dedykacją – oczywiście bezpłatnie! 

Tego samego dnia o godzinie 16:00 Instytut Książki zorganizował także jedno z wydarzeń towarzyszących targom, czyli warsztaty dla dzieci poświęcone „Wnuczce antykwariusza”. Poprowadził je uwielbiany przez najmłodszych czytelników animator, opowiadacz i pedagog – Krystian Truchalski. Warsztaty odbyły się w scenerii stylowego antykwariatu (Antykwariat Abecadło, ul. T. Kościuszki 18), a ich uczestnicy wspólnie poszukiwali przedmiotów, które kryją ciekawe historie, tworzyli, opisywali i oczywiście świetnie się przy tym bawili. W warsztatach wzięły udział dzieci do 10. roku życia.

Stoisko Wydawców Regionalnych

Stoisko Wydawców Regionalnych zostało zorganizowane z myślą o promocji wydawnictw zajmujących się literaturą regionalną. Wzięły w nim udział wydawnictwa z całej Polski: Wydawnictwo Posnania, Wydawnictwo Paśny Buriat, Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego oraz Muzeum Kaszubski Park Etnograficzny. Stoisko było podzielone na następujące sektory tematyczne: Podlasie, Suwalszczyzna, Kraina Biebrzy, Warmia i Mazury, Przyroda Ściany Wschodniej, Białostoczczyzna, Pomorze, Kaszuby, Gdańsk i Gdynia, Kociewie, Ziemia Słupska i Ziemia Bytowska, Żuławy, Wielkopolska i Poznań, Krajna, Bory Tucholskie, Bieszczady.

Oprócz książek wymienionych wyżej wydawców na Stoisku Wydawnictw Regionalnych były także dostępne wybrane książki i albumy wydane przez następujące podmioty: Muzeum Zachodniokaszubskie w Bytowie, Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, Wydawnictwo Region z Gdyni, Nadbałtyckie Centrum Kultur, Muzeum Gdańska, Muzeum Kaszubskie, Instytut Kaszubski, Muzeum Pomorza Środkowego, Muzeum Wsi Słowińskiej, Centra Informacji Turystycznej ze Ściany Wschodniej ze szczególnym uwzględnieniem Gołdapi i Suwałk, Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej, a także kilka książek wydanych własnym sumptem przez autorów. Ponadto zaprezentowane zostały również pojedyncze tytuły wydane przez największe polskie wydawnictwa, ale dotyczące tematyki regionalnej (Znak, Prószyński czy IPN). Łącznie na Stoisku Wydawców Regionalnych zaprezentowanych zostało kilkaset książek.
 
Instytut Książki z myślą o seniorach

W trakcie targów, a konkretnie w piątek 27 października, w krakowskiej siedzibie Instytutu Książki odbyło się także inne wydarzenie. Wzięła w nim udział grupą ekspertów reprezentujących różne instytucje realizujące programy na rzecz seniorów – instytucje samorządowe i kultury, biblioteki, uniwersytety trzeciego wieku czy środowiska akademickie. Spotkanie dotyczyło kierunków działania w pracy z osobami w wieku 60+ i stanowiło jeden z etapów przygotowań do opracowania nowego projektu kulturalnego dla seniorów. Celem tego projektu ma być właśnie aktywizacja tej grupy społecznej poprzez działania proczytelnicze i literaturę.

Podczas spotkania grono ekspertów, w którym znaleźli się m.in. dr Anna Urbaniak z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Łukasz Salwarowski ze Stowarzyszenia Manko Głos Seniora i dr Wanda Matras-Mastalerz z Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, poruszyło następujące zagadnienia:

  • W jaki sposób literatura i kultura czytania mogą wpłynąć na jakość życia seniorów?
  • Jak współtworzyć aktywną starość z osobami starszymi?
  • Jak w innowacyjny sposób wspierać funkcjonowanie społeczno-kulturalne seniorów?
  • Jak dotrzeć do seniorów niezaangażowanych w życie społeczne i wykluczonych?

Również w trakcie targów, w piątek 27 października, odbyła się konferencja „DKK – szanse, rozwój, perspektywy”, przeznaczona dla koordynatorów wojewódzkich Dyskusyjnych Klubów Książki. Wydarzenie było pierwszym takim spotkaniem zorganizowanym od czasu pandemii. Koordynatorzy DKK spotkali się niemal w komplecie – na konferencji pojawiło się łącznie 27 osób z 15 województw, a wśród gości znaleźli się m.in. psycholog i socjolog dr Joanna Heidtman oraz Elżbieta Skrzydlewska z WBP w Krakowie, czyli Małopolski Bibliotekarz Roku 2022. Więcej o konferencji pisaliśmy TUTAJ.